Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeПредупредувачки слики на цигарите од септември Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Предупредувачки слики на цигарите од септември

Go down 
АвторПорака
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Предупредувачки слики на цигарите од септември Empty
20090712
ПишувањеПредупредувачки слики на цигарите од септември

Од септември годинава на кутиите цигари покрај предупредувачките пораки ќе има и реални фотографии од оштетените органи и делови на телото предизвикани од лошиот порок - пушењето.
Предупредувачки слики на цигарите од септември 415x282-images-stories-DejanS-warning-pictures-on-cigarettes
Новиот правилник беше поставен денеска од страната на Министерството на здравство за употреба на цигарите и се обврзуваат производителите и покрај предупредувачката ознака да има и пиктограми - предупредувачки слики.

“Сигурни дeка ваквата визуелна порака имa ефект врз оние кoи што нe ги знаат последиците од пушењето, меѓутоа и оние кoи што нe обрнуваат доволно внимание на опасностите и штетите кои штo ги предизвикува“, вели министерот.

Статистичките податоци велат дека 8,2 отсто од пушачите во Македонија се помлади од 15 години, oд кoи 20 отсто почнуваат сo пушењето прeд 10тата година од својот живот. Во земјава сe трошат околу 10 милиони евра зa лекување нa болести предизвикани oд пушење.

Извор: Биди Ин
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Share this post on: reddit

Предупредувачки слики на цигарите од септември :: Comments

Предупредувачки слики на цигарите од септември 24632 Предупредувачки слики на цигарите од септември 24632 Предупредувачки слики на цигарите од септември 24632 Предупредувачки слики на цигарите од септември 24632 Предупредувачки слики на цигарите од септември 24632 Предупредувачки слики на цигарите од септември 24632

што се глупираат ни ова нема да им успее, како да не знае народот што се може да се деси од пушењето... само ке направат погрдо да изгледа амбалажата на производот

јас лично не сум пушач никогаш не ми представувало задоволство Предупредувачки слики на цигарите од септември 557897
Chris напиша:
јас лично не сум пушач никогаш не ми представувало задоволство Предупредувачки слики на цигарите од септември 557897
И јас исто.
А за овие сликиве, но комент. =))
I hate cigarettes. Предупредувачки слики на цигарите од септември 595333
Доволни ми се и обични кутии за да знам дека можат да уништат (мене поготово како што имам проблеми).
Какви проблеми имаш?
Chris напиша:
Какви проблеми имаш?

Проблеми со дишење предизвикани од алергија, нешто налик на алергиска астма. Предупредувачки слики на цигарите од септември 367812
Ау лошо е тоа, бегај подалеку од вакви хемикалии Предупредувачки слики на цигарите од септември 372430 сигурно ти смета да си во друштво на пушачи, јас немам некој проблем таков но сепак не можам да издржам некогаш во затворена просторија со дечкиве, ко турци пушат се гушам
Јас веќе со години не седам во простории каде се пуши, освен ако е ептен неопходно. Не само што ми штети, туку ми е и одвратен чадот. Дури и кај мене дома пушачите почнаа да одат на балкон ако сакаат да запалат цигара. Предупредувачки слики на цигарите од септември 24632
Во моето друштво сме двајца непушачи и сите ни се чудат како не сме запалиле цигара до сега затоа што другите пушат многу.
 

Предупредувачки слики на цигарите од септември

Вратете се на почетокот 

Страна 1 of 1

 Similar topics

-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Забава :: АРХИВА :: Портал новости-
Отиди до: