Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeTERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002

Go down 
4 posters
АвторПорака
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 Empty
ПишувањеПредмет: TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002   TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 9:55 pm

TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 Teraesperanzanw7

Terra Esperanca-Земја на надеж
Земја на потекло-Бразил
Број на епизоди-220

Тони е млад, но сиромашен италијанец, кој е заљубен во убавата Марија, и покрај противењата на нивните фамилии.Тони е принуден да замине во Бразил, несвесен дека ја остава љубената Марија во блажена состојба.Со доаѓањето во ветената земја, ја запознава младата и убава еврејка Камила, која со својата слаткоречивост и убавина ќе го освои неговото срце.Во меѓувреме, Марија е принудена да се омажи за Мартино, иако никако не може да го заборави таткото на својот син, Мартињо.Во потрага по Тони, во Бразил доаѓа неговиот татко Џенаро, а по него и Марија со семејството.Повторната средба со Марија, ќе ја разбуди во Тони подзаборавената љубов, но Камила е подготвена да го направи и невозможното за да го задржи крај себе.Во приказната се преплетуваат и животите на две семејства од соседни хациенди, онаа на богатата вдовица Франциска и онаа на италијанскиот емигрант Винченцо.Ќерката на Франциска, Беатрис, ќе се заљуби во неукиот Марчело, а синот Маурисио во убавата Катерина.Во Сао Паоло се преплетува и приказната на Нина, храбра девојка која се бори за правата на трговците, но пред, правото на глас за жените, кои го немале во тоа време.Судбината ќе ја запознае Нина со богатиот студент на размена, Жозе Мануел...


Улоги:Reynaldo Gianecchini (Toни),Ana Paula Arosio (Камила), Raul Cortez(Џенаро), Priscila Fantin (Марија), Maria Fernanda Candido (Нина), Antonio Fagundes (Џулијано), Fernanda Montenegro (Луиза), Jose Mayer (Мартино)...
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 Empty
ПишувањеПредмет: Re: TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002   TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 10:48 pm

Жално, но вистинито, и ова го немам гледано, баш сакам некоја од локалниве да ги репризира овие бразилските Aquarela do Brasil, Por Amor, Terra Nostra /Esperanca...
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 Empty
ПишувањеПредмет: Re: TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002   TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 11:27 pm

Не ја гледав, глупа
Во ист ден тогаш почнаа Земја на надеж и Осветничка на Скај Нет и јас се одлучив за Осветничка, а оваа не ја гледав
А знам дека е како продолжение на НОВА ЗЕМЈА, една од моите омилени серии
Интересни и прифатливи беа како ликови главниве
Ова беше прва теленовела на Сител и знам дека рекламата одеше 1 месец, ако не и повеќе пред да почне серијава
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 Empty
ПишувањеПредмет: Re: TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002   TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 I_icon_minitimeПон Фед 09, 2009 3:04 am

И јас не сум ја гледал, а и првпат слушам дека одела кај нас, јас овој Reynaldo првпат го видов во Семејни Интриги
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 Empty
ПишувањеПредмет: Re: TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002   TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 I_icon_minitimeПон Фед 09, 2009 3:05 am

Ова беше првата теленовела на Сител, од тогаш почнаа и Сител со сериите, прво една, па две, па три за да дојдат до денешно ниво по 4 латино серии на ден
Серијава одеше во 19 часот и мислам дека беше доста гледана
Али јас се одлучив за Осветничка тогаш
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 Empty
ПишувањеПредмет: Re: TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002   TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
TERRA ESPERANCA, Rede Globo|2002
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» TERRA NOSTRA, Rede Globo|1999
» O BEIJO DO VAMPIRO, Rede Globo|2002/3
» A CASA DAS SETE MULHERES, Rede Globo|2002
» O CLONE, Rede Globo|2001/2
» AMERICA, Rede Globo|2005

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Теленовели :: Теленовели од Бразил-
Отиди до: