Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeЛамбе Алабаковски - Page 2 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Ламбе Алабаковски

Go down 
+9
Pitt
iva_macedonia
Posh Girl
Bobi
Burrows
Beauty
dijanape
Chris
solange
13 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeНед Окт 10, 2010 1:21 pm

igorao85 напиша:
И незнам дали некој се сеќава на таа ќе ја наречам фотосесија за вест што ја направи на гробот на мајка му - ужас.
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeНед Окт 10, 2010 1:55 pm

Да пред 2-3 години не ме фаќајте точно за збор, имаше направено фотосесија на гробот на мајка му. Сликите беа за Вест.
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeВто Окт 12, 2010 5:43 pm

А мене ми е до тука од се- колку е само тоа мизерен текст од страна на Мекичу. Ламбе, знам дека е пред се личен пријател со Јовановци, Мекичу и нив сличните но вакви песни можат само да му ја уништат кариерата. Инаку, ова најдобронамерно, зошто мислам дека Ламбе заедно со Лозано и Бојан Стојков ни се најдобрите вокали што ги имаме моментално... Мислам дека на Ламбе му дојде време кога треба да ги селиктира песните што му ги нудат, зашто таков талент како него не оди напред со вакви песни...Сега пред малку гледав емисија на сител Ламбе беше гостин ептен си призна дека имаше и подобри песни од неговата. Да можам да набројам неколку, песната на Бојан Стојков, на Тарабунов, на Даре, на Кико па дури и Иксра Трпева изненади. Реков и во колумната за вкусовите не се дискутира ама ептен ќе ми е криво пејач ко Ламбе да остане ограничен во нашите граници со некои песничиња.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeВто Окт 12, 2010 7:22 pm

И мене ми е криво што Ламбе бира такви песни а веќе е неколку години на естрадата и има добро реноме како пејач. Репертоарот на песни не му се менува. Ваква песна ќе се слуша краток период и толку , тоа се песните на Џеј Џеј и МекиЧ.
А за селектирањето, мислам дека се уште некој друг му ги наметнува и бира песните што ги пее.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeВто Окт 12, 2010 7:46 pm

Мекичу? Ламбе Алабаковски - Page 2 959987
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeСре Окт 13, 2010 1:57 pm

Ја слушам песнава и повеќе наликува на Армија него на некаде после два.Ламбе Алабаковски - Page 2 959987
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeСре Окт 13, 2010 11:13 pm

ХаХаХА...Магичен круг...Се вртиме во магичен куг
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeСре Окт 13, 2010 11:46 pm

ЛАМБЕ АЛАБАКОСКИ МУ СЕ ПОМОЛИ НА ГОСПОД И ПОБЕДИ НА "МАКФЕСТ"

Бројаницата ми донесе среќа

Со себе си носам бројаница, што ја добив пред два месеци од манастирот "Св. Јован Бигорски" и таа ми донесе среќа, откри ексклузивецот на М2 продукција , веднаш по победата на "Макфест" . Не ја криеше среќата. По пет години кариера и настапи на фестивали во и надвор од државата ова му е прва победа и второ учество на "Макфест", по настапот во 2005 со "Ех да можам" .
- Не очекував. Си реков нека биде што ќе биде. Јас да сум спремен, публиката да ме сака и песната да стане хит. Останатото нека биде Божја воља. Господ како што сака. Песната не е баш мој стил. Текстот не е романтичен, но зборува за реални случки. Знам и дека наградите не се мерило за тоа колку пејачот е квалитетен и песната е убава. Сепак, публиката знае да одлучи која е најдобра песна.
* Бројаницата ти е само за среќа или смируваш нерви?
-И едното и другото. Јас имам поголема што ја добив кога беше хуманитарниот концерт. Но, оваа што ја носам е помала, поинтимна. За во џеб. Кај нас е малку чудно но во други земји, како Русија, Грција и други е нормална работа да се носи бројаница и да се моли.
* Кои тебе ти беа фаворити?
-Имаше многу песни кои мене ми беа убави и кои ги сметав за фаворити. Супер беше Дарко Илиевски, Бојан Стојков, Александар Белов.
* Кој ти честиташе прв од колегите?
- Сите што се затекоа позади сцена ми честитаа. Сè уште не знам кој прв ми заѕвонил или ми пуштил порака мобилниот, зашто не знам каде ми е палтото.
н А девојка ти, која е тука за да ти даде поддршка?
-Па ќе ми честита и таа секако. Уште не сум ја видел. Но, тука е. Дојде дури за финалето.
* Му требаше победа, го планираат за Евровизија. Што ќе кажеш на овие коментари?
-Сакам на Евросонг, зошто да не. Но, тоа зависи дали ќе има добра песна. Јас досега неколкупати се обидував а најверојатно ќе пробам и овој пат.
В.Миленковска www.vest.com.mk
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeСре Окт 13, 2010 11:49 pm

Морав, прво да го приложам интервјуто па да коментирам...Побожноста знаеме дека Ламбе игра секогаш на таа карта, посебно по Тоше. Може и претходно бил таков ама или не го истакнувал тоа или пак јас не го приметував. Второ, може победава, навистина е само генерална проба пред Евровизијата?
Вратете се на почетокот Go down
Simona*
Нов Член
Нов Член
Simona*


Број на мислења : 34
Registration date : 2009-03-24

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeСре Окт 13, 2010 11:54 pm

igorao85 напиша:
Морав, прво да го приложам интервјуто па да коментирам...Побожноста знаеме дека Ламбе игра секогаш на таа карта, посебно по Тоше. Може и претходно бил таков ама или не го истакнувал тоа или пак јас не го приметував. Второ, може победава, навистина е само генерална проба пред Евровизијата?

99,9 % Ламбе е нашиот претставник на Евровизија 2011
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeЧет Окт 14, 2010 12:04 am

Не 99, 100% тој ќе биде Ламбе Алабаковски - Page 2 24632
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeЧет Окт 14, 2010 2:39 pm

Ајде сега ќе игра на картата со Господ. Го почитувам Ламбе, но тие околу него како да сакаат да го прават новиот Тоше. Не може тоа така! Ламбе Алабаковски - Page 2 779735
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
The Princes
Член
Член
The Princes


Female Број на мислења : 301
Registration date : 2010-09-12

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeЧет Окт 14, 2010 4:03 pm

Дебииил!!
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeЧет Окт 14, 2010 5:22 pm

Chris и јас мислам така, да а и всушност и Ламбе е изгледа влезен во филм
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeПет Окт 29, 2010 1:21 am

Нешто за селото на Ламбе -Љубојно

Во историските извори, ова село е забележано како Љубовино. Тоа се совпаѓа со едно предание според кое имато дошло по првонаселената меанџика Љуба, која точела многу убаво вино. Кога муштериите влегувале во меаната гласно нарачувале „Љубо, вино“ Љубојно е село од збиен тип со околу 350 куќи, градени наблиску или поврзани и правилно распоредени од двете страни на тесните улички. Куќите изградени меѓу двете светски војни ги краси фино делканиот камен, разнобојните фасади на кои висат пространи балкони. Дворовите се оградени со високи авлии и со широки порти.

Љубојно е многу познато по тоа што одамна бил и просветен центар и дека во селото имало школувани луѓе и пред втората светска војна, а оттука потекнуваат и повеќе луѓе кои биле или се доктори на науки и универзитетски професори, но и луѓе кои достигнале високи успеси.

Друга верзија за името спрема народните преданија, Љубојно своето име го добило од зборот љ у б о в. Поточно, многу оддамна се вљубиле момче и девојка од соседните населби, но поради недобри соседски односи на жителите од населбите, младите не смееле да се земат. Меѓутоа, тие сепак одлучиле да се земат и да побегнат. Се доселиле во близината на реката и останале среќно да живеат. Подоцна, во близината на местото на вљубените се доселиле други семејства и, поради тоа, местото го нарекле Љубојно.
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeСре Ное 10, 2010 2:38 am

Ламбе почнал и свои песни да си прави. „Биди пријател наш“ посветена на „СОС Детското село“.
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин
avatar



Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeСре Ное 24, 2010 11:04 pm

Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitimeЧет Ное 25, 2010 12:18 am

Многу ми е мил спотов со сите деца, но песнава не ми е ништо посебно.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Ламбе Алабаковски - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ламбе Алабаковски   Ламбе Алабаковски - Page 2 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Ламбе Алабаковски
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Музика :: Македонска-
Отиди до: