Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeA ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5

Go down 
2 posters
АвторПорака
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5   A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 I_icon_minitimeПон Дек 29, 2008 1:08 am

A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 Aescravaisaurayt7

A Escrava Isaura - Робинката Исаура
Број на епизоди: 167
Земја на потекло: Бразил
Година на прикажување: 2004/5

Синопсис:

Оваа мелодрама се фокусира на конфликтите на преубавата робинка со светла кожа, Исаура и нејзиниот злобен господар Леонсио, во Бразил, 1875 год. Хероината е 20 годишна ќерка од татко белец и мајка мулатка. Родена е и пораснала на плантажите за кафе на капетанот Алмеида во селото Гоитакацес. Кога Жулијана, мајката на Исаура, умира набргу после нејзиното раѓање, Гертрудес, жената на капетанот го одгледува детето како вистинска ќерка, и дава образование и фини манири. Исаура исто така е побожна, често се моли, и често носи истакнат крст околу вратот. Нејзиниот татко, слободен работник, непрекинато моли за слобода на девојчето и праќа понуда за понуда да ја откупу од капетанот. И покрај ветувањата дека еден ден ќе биде слободна, секоја понуда е одбиена. Исаура станува робинка поради тоа што е ќерка на робинка, и слободата и се чини секогаш како невозможна. Кога капетанот ја сфаќа својата грешка, прекасно е. Во 1854 година, додека Исаура била девојче, лицемерниот син на капетанот, Леонсио се враќа на плантажата после што направил огромни долгови. Се жени со Малвина, ќерката на пуковникот Себастијао. И покрај тоа што во бракот со друга жена, чувствува желба за Исаура и одлучува таа да му стане љубовница. Капетанот и Гертруда ја штитат Исаура од Леонсио некое време, но и двајцата се се разболуваат и умираат пред да ја ослободат. Слатката девојка завршува во милост на опсесивниот, злобен маж, борејќи се да го задржи достоинството и чесноста. Додека Исаура очајнички се бори да ги одржи соновите живи, за прв пат ја открива и вистинската љубов.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5   A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 I_icon_minitimeПон Дек 29, 2008 8:44 pm

Оваа серија А1 рекоа дека ќе ја даваат
во тогашно списание едно ЛА НОВА мислам се викаше, маја Крстиќ имаше напишано дека серијава наскоро ќе оди на А1 телевизија
јас видов нешто во Охрид се даваше, али не обрнав многу внимание, немаше ниеден познат лик
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5   A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 I_icon_minitimeПон Дек 29, 2008 9:03 pm

Како може во Охрид да се давала, а никаде на друга локална?! Оригиналната верзија одеше на МТВ1 во 89' / 90' всушност тоа е и првата верзија на оваа новела и првата новела кај нас емитувана од Глобо, а ова е римејкот на Реде Рекорд.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5   A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 I_icon_minitimeПон Дек 29, 2008 9:09 pm

Оваа верзија одеше, али на албанска охридска телевизија, така нешто, или струшка локална
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5   A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
A ESCRAVA ISAURA, Rede Record|2004/5
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» BELA, A FEIA, Rede Record|2009
» DA COR DO PECADO, Rede Globo|2004
» SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5
» COMECAR DE NOVO, Rede Globo|2004/5
» CSI: NY|2004-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Теленовели :: Теленовели од Бразил-
Отиди до: