Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeFORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999

Go down 
4 posters
АвторПорака
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeСаб Ное 22, 2008 2:40 pm

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 09310467541500rz0FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 40575711zb6

Страст и копнеж е историска бразилска теленовела која постигна огромни и незапамтливи успеси во сите земји каде што беше прикажувана како што се Боливија, Канада, Кабо Верде, Шпанија, Италија, екс Југословенските Републики, Никарагва, Русија, бившите руски републики, Венецуела, Франција, Ангола, Куба, САД, Романија, Унгариja….Во некои од овие земји бил проглаен и Ден на жалост откако умрел Баронот Енрике Собрал во серијата. Во Португалија и Црна Гора серијата достигна гледаност од 60% и сето тоа благодарение на одличната историска сага за времето на робовладетелските општества и неверојатната сценографија и костимографија која го доловува тој одамна завршен период. Серијата е авторско дело на Жилберто Брага и Серхио Маркес, а режијата е на Маркос Пауло. Во Бразил се прикажуваше во терминот за историски серии од 18 часот, а кај нас како и во сите останати земји се прикажуваше во ударен термин на Телма. За бразилското население имаше 227, а за интернационалниот пазар - 140 епизоди.


Страст и копнеж – Forca de um desejo
Земја на потекло: Бразил
Година: 1999
Епизоди: 140


Главната јунакиња на оваа приказна е Естер Делмар, скромна девојка која во светот и времето каде главниот збор го имаат мажите, успеала да се пробие благодарение на својот изглед и интелегинција. Таа е сопственичка на најпознатата јавна куќа во Рио де Жанеиро, место каде се собираат најбогатите благородници и фуккционери во потрага по незаборавни моменти на забава и дружење со куртизаните. Животот и се менува откако ќе го запознае убавиот Игнасио, постариот син на баронот Енрике Собрал, сопственик на голема плантажа на кафе во внатрешноста на Бразил. Игнасио го напушта семејството, домот и луксузот по една кавга со својот татко, кој лошо се однесувал со Хелена, покојната мајка на Игнасио. Игнасио оди во Рио де Жанеиро со скромното наследство кое му го оставил неговиот дедо и таму ја запознава преубавата Естер во која се вљубува на прв поглед. Естер не е навикната на искрено внимание и љубов пружена од машка страна, па затоа резервирано и пристапува на врската, но за кратко време се вљубува во младиот богаташ. По низа недоразбирања, Игнасио ја остава Естер, а таа се мажи со Енрике Собрал, не знаејќи дека тој е таткото на љубовта на нејзиниот живот. Енрике ја носи својата млада сопруга на богатата хациенда, не знаејќи за нејзината врска со Игнасио, што претставува уште една околност во низата на сплетки кои ќе го пратат овој интересен љубовен триаголник. Од друга страна, по 10 години во Бразил,се враќа Ижинио Вентура, најголемиот непријател на баронот Собрал кој доаѓа со неговата жена и амбициозната ќерка Алисија. Ижинио Вентура сака на секој можен начин да го уништи Собрал затоа што му ја превзел Хелена, најголемата љубов на Ижинио, па затоа ќе се се служи со најголеми интриги, гадости и убиства поврзани со семејството, плантажата и робовите на Собрал, а воедно ќе најде одлична соучесничка во злобната Идалина, бабата на Игнасио. Големо ривалство владее и меѓу синовите на баронот, Игнасио и Абелардо. Абелардо е постојано љубоморен и завидлив на својот постар брат и сака во се да се натпреварува и да биде пред него, но тој е исто така вљубен во Алисија, ќерката на Ижинио, која е вљубена во Игнасио. Во момент на очај и разочарување затоа што дознава дека токму Естер е неговата нова маќеа, Игнасио решава да се ожени со Алисија и да падне во мрежа на сплетки и лаги од Алисија и нејзиниот злобен татко Ижинио Вентура… Дејството достигнува кулминација кога е убиен баронот Собрал, а осомничени се и неговите синови, и неговата сопруга Естер, снаата Алисија, тештата Идалина, Ижинио Вентура... Меѓутоа дури во последната епизода се открива дека вистинскиот убиец на Баронот е сопругата на Ижинио Вентура, мајката на Алисија.

Улоги: Малу Мадер, Фабио Асунчао, Режиналдо Фариа, Пауло Бети, Наталија Тимберг, Лавиниа Власак, Нелсон Дантас, Клаудија Абреу


Последната промена е направена од Beauty на Нед Јан 25, 2009 12:52 am. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeСаб Ное 22, 2008 3:20 pm

Steta sto i kaj nas ne se prikazuvase serijava!
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeСаб Ное 22, 2008 3:26 pm

ОДВАЈ чекав темава да ја ставам , затоа ја чував оваа серија меѓу последните што ги напишав пред некое време
ОВА Е ЕДИНСТВЕНАТА СЕРИЈА ЗА КОЈА ЖАЛАМ ШТО НЕ СУМ ЈА ГЛЕДАЛА!!!
бразислка серија според мој вкус со мн интриги, сплетки, љубов и авантури, поинаква приказна , имам доста работи виденои навистина беше совршена
баба ми ја гледаше на времето и беше презадоволна од серијата
Али некако ,многу луе мислам дека и не ја гледаа, во тој период ЕКСТРЕМНО попопуларни беа сериите на А1 во 20 часот како што беа Качора и Клон, така да оваа серија падна во сенка
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeСаб Ное 22, 2008 3:27 pm

Ne znaev deka se prikazuvala na Telma.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeСаб Ное 22, 2008 3:30 pm

Препорачувам тоа горе пред синопсисот што ми е напишано, ОБАВЕЗНО да го прочиташ, има мн интересни информации за серијава, прошитај и искоментирај
Да, на Телма одеше
На Телма досега биле прикажувани само 2 теленовели и тоа Нова земја па оваа
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeСаб Ное 22, 2008 3:32 pm

Go procitav ama nabrzina , i zatoa ne zabelezav deka pisuvalo kade se prikazuvala.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeСаб Ное 22, 2008 7:27 pm

И јас не сум ја гледал... впрочем мислам дека тогаш Телма сеуште ја немаше низ цела Македонија, мислам беше само скопска телевизија...

Неверојатна содржина FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 871427 FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 722953
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeСаб Ное 22, 2008 7:34 pm

Неверојатна содржина и неверојатна серија, вие мнемате појма какви сцени имаше, тоа робовите кога ги тепаа, па кога бнеа затруени, неверојатни СПЛЕТКИ што нели норламно ги нема во бразислките серии, како и неверојатни негативци кои ги нема во главно во др бразилски серии, навистина жалам за оваа серија што не ја гледав
Вратете се на почетокот Go down
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeСаб Ное 22, 2008 7:49 pm

Jas na YT ke pobaram ako ima nesto!
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeНед Ное 23, 2008 4:22 am

а оваа Малу Мадер глумеше мислам во СЛАВНИ на ХРТ што идеше, во др серија ја немам видено,а овој Фабио е навистина одличен глумец, тука беше супер, а и во ПОР АМОР мислам дека таа улога му била најсоодветна
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitimeНед Јан 25, 2009 12:49 am

Сега да се дава ваква серија, без размислување би гледала
На крај на серијава сакав да се приклучам, али се имаа случено многу работи
Ова е тип на бразилска серија каква што сакам да гледам, со акција и без многу филозофирања
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 Empty
ПишувањеПредмет: Re: FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999   FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
FORCA DE UM DESEJO, Rede Globo|1999
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» DESEJO PROIBIDO, Rede Globo|2007/8
» TERRA NOSTRA, Rede Globo|1999
» MAD MARIA, Rede Globo|2005
» A FAVORITA, Rede Globo|2008/9
» POR AMOR, Rede Globo|1997/8

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Теленовели :: Теленовели од Бразил-
Отиди до: