Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomePOR AMOR, Rede Globo|1997/8 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 POR AMOR, Rede Globo|1997/8

Go down 
+3
LucasScott
Beauty
Bobi
7 posters
АвторПорака
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Ное 09, 2008 1:44 am

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 PorAmor2

Por Amor - Во име на љубовта
Број на епизоди: 191
Година на прикажување: 1997/8
Земја на потекло: Бразил

Синопсис:

Приказната започнува во Венеција. Малку пред свадбата пристигнуваат Едуарда со мајка си Елена. Елена решава пред свадбата да и ја покаже преубавата Венеција, а исто така и за последен пат да поминат еден ваков одмор заедно. Елена е дизајнер, независна жена, чувствителна и љубовна. Таа едноставно не е премногу предана мајка, а исто така е и најблиската пријателка на ќерка си, Едуарда. Едуарда е нежна и не многу возбудлива девојка, која се подготвува да се омажи за Марсело, саканиот син на богати родители, од кои ќе ја наследни моќната компанија. Едуардо е многу нервозна и постојано му се јавува на Марсело од Италија за големо незадоволство на својата свекрва Бранка. Бранка од своја страна смета, дека нејзиниот син ја прави најголемата грешка во својот живот избирајќи сопруга од пониската класа. Шетајќи се низ Италија, мајката и ќерката се запознаваат со вдовецот Атилио. Впрочем, Елена и Атилио за момент почувствуваат привлекување помеѓу двајцата. Но светот е многу мал – Атилио работи како архитект во компанијата на таткото на Марсело. Тој е голем љубител на патешевствија и смета да го заземе Источниот експрес, за да ја покрие и Европа. Елена го испраќа него откако си заминува од Италија, но се разбира за нив приказната не завршила. За тоа време, во Бразилија, Марсело е преследен од неговата бивша девојка Лаура, која не сака да се справи со фактот од загубата на својот драг и не запира со ништо без да го врати. Таа е со Марсело во колата, кога од Венеција му се јавува Едуарда. Лаура ја зема слушалката, знаејќи многу добро дека тоа е Едуарда. Марсело се обидува да и го земе телефонот но паѓаат во бездна. Катастрофата е сериозна и двајцата ги носат во болница. Марсело е во многу сериозна состојба, а Лаура, независно од тоа што има сериозни рани, таа нема опасност за живот. Семејствата и на двајцата многу преживуваат. Родителите на Марсело решаваат да не и кажат ништо за случката на Едуарда. Доаѓа време да се октир вистината за семејството на Марсело. Главата на семејството, Арналдо, е голем љубител на жените и на пиењето. Бранка, неговата сопруга е ужасна егоистка, која не се заинтересирува од никого, особено за своите деца, со исклучок на Марсело, нејзиниот љубимец. Таа не ги нагледува нејзините други деца, вториот син Леонардо и ќерка си Милена, кои постојано ги понижува. Леонардо е едноставно забележителен човек, добар, нежен и чесен. Меѓу другото, тој е и тајно вљубен во Лаура. А Милена е бивш модел и се обидува да го најди своето место во животот. Откако се прибира од Италија, Едуарда дознава за сите ситуации и подигнува скандал и побеснува откако дознава дека за време на случката, Марсело бил заедно со Лаура. Таа раскинува со Марсело, иако тој сеуште не знае за тоа. Милена го среќава по патот, убавиот пилот Нандо и наскоро после тоа, таа се вљубува во него. Тие започнуваат да се гледат. Повторно се покажува дека светот е мал, и се укажува дека Нандо е син на Лидија, сопругата на Орестес, таткото на Едуарда. Едуарда всушност не е во никаква блискост со татка си и го избегнува, дури и не разговара со него. Бедниот Орестес страда од зависност кон алкохолот и не може да се најди никаков начин на работа. Бранка одамна е вљубена Атилио. Таа многу го сака Марсело, бидејќи мисли, дека тој е син на Атилио. Веднаш откако дознава дека тој се гледа со Елена, Бранка добива нов непријател број еден. Откако Атилио се трупи од жени, на пример, директорката на компанијата Изабел, па дури и најдобрата пријателка на Елена, Флавија. Љубовта помеѓу Елена и Атилио оди кон подобра насока па затоа тие наскоро решаваат да се венчат. Во тоа време, Марсело успева да ја премисли Едуарда, и тие се венчаваат. Одат да живеат во домот на Бранка. Но не е се помеѓу нив толку добро. Од една страна, Бранка дејствува толку итро, бидејќи таа сака да му го наруши бракот. Од другата страна е Лаура, која решава да се здружи со Лео, за да ја постигне целта си и да е поблиску до својот брат. Меѓувремено, Едуарда и Марсело се обидуваат да имаат дете. И успеваат, но Едуарда го губи детето. Наскоро повторно забременува, по иронија на судбината, заедно со својата мајка. Во породилното тие лежат заедно. Имено таму се случува нов пресврт во серијата: Елена раѓа здраво дете, а раѓањето на Едуарда минува толку тешко и на лекарите им е полесно да го не го раѓаат детето. Но тоа не е се – детето на Едуарда умира истата ноќ. Кога дознава за тоа, Сезар, кој одамна е заљубен во Едуарда, и раскажува се на Елена. Елена откако дознава дека ќерка и не може повеќе да има деца, решава да се пожртвува себеси и да ги размени децата. Таа му вели на Атилио дека детето починало. Несреќниот татко многу тешко ја преживува оваа вистина и тој не може да поверува дека неговиот сон веднаш се растурил. Елена многу внимателно ја крие својата тајна и ја споделува само со својот дневник. Но Атилио започнува да претчувствува дека таа нешто крие од него. Тој се обидува да и каже за што станува збор. Но среќата е многу чувствително нешто. Лаура сепак успева да го заведи Марсело и Едуарда после откако дознава за тоа, го напушта и му забранува да го гледа својот син. Во тој момент започнува вистински кошмар: тие започнуваат да се гледат секогаш и насекаде. Тоа е заслуга на Лаура и Бранка. Лаура со огромна радост дознава дека е бремена и радоста е уште поголема, бидејќи чека близнаци. Таа и соопштува на Едуарда, а подоцна се фали со својата вест насекаде. Несреќниот Лео најнакрај се сретнува со својата среќа – волшебната Катарина, ќерка на соседката на Елена. А односно врската на Нандо и Милена – Бранка добива голема подлост: со помошта на човек, изнајмен од својата пријателка, таа поставува во чантата на Нандо наркотици и него го апсат. Но за среќа, родителите на Лаура се многу добри луѓе, и им помагаат на Лео и Милена да го откријат човекот кој вметнал нарткотици во чантата, па така дознаваат дека Нандо е невин. Родителите на Лаура паѓаат во шок кога дознаваат кој го направил тоа. На крај на краиштата, Лео со Катерина и Милена со Нандо прават двоја свадба. Меѓувремено, Марсело дознава дека не може да живее без Едуарда и прави се за да може да биде со неа. Едуарда му простува и дури му дозволува да ги посетува новородените деца на Лаура (момчето и девојчето). Понатаму, Бранка му кажува на Арналдо, дека Марсело е син на Атилио. Марсело, кој го слуша сето тоа, подигнува скандал на мајка си, и после тоа им раскажува се на своите брат и сестра. Тие решаваат да направат ДНК тест. Анализата покажува друго: Марсело и Милена се деца на Арналдо, а Лео е син на Атилио. Бранка паѓа во хистерија, и не може дека поверува дека нејзиното сакано дете не е од нејзиниот сакан маж. Атилио од своја страна е среќен, бидејќи тој отсекогаш чувствувал приврзаност кон Лео. За тајната на Елена дознаваат се повеќе и повеќе луѓе: прво сестра и Виржинија, после тоа Орестес кој случајно налетал на дневниот и родителите на Сезар. Сите и велат на Елена и сметат дека таа треба да му ја каже вистината на Атилио и Едуарда, а исто така, и дека детето треба да живее со своите родители. Но Елена настојува на своето... се додека Едуарда случајно не открива што има во чантата на Елена, т.е дневникот. Невозможно е да се опише што станува со Едуарда, кога дознава се. Таа не може да и прости на својата мајка, исто како што и Атилио. Најпрвен сите се оддалечуваат но неа, но постепено решаваат да и дадат уште една шанса. Едуарда и Марсело одат на одмор во Ангра заедно со близнаците. Лаура се нервира кога дознава дека близнаците се кај нив, и се качува во авионот кој го пилотира Нандо и заминуваат за Ангра. Но по патот, авионот доживува несреќа, и паѓа во водата. Спасувачите успеваат да го извадат Нандо жив, но Лаура не ја пронаоѓаат. Марсело и Едуардо ги задржуваат децата при себе и дури решаваат да посвојат уште.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Ное 09, 2008 12:47 pm

Сеуште не се сеќавам? Се емитуваше ли серијава кај нас на локална, и дали некој ја гледаше?

Се убивам со самата помисла дека не сум гледал ваква фасцинантна новела. Со самото пишување пола саат на овој синопсис бев задоволен, како да сум ја гледал целата серија од 191 епизода POR AMOR, Rede Globo|1997/8 722953

Маноел Карлос POR AMOR, Rede Globo|1997/8 722953
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Ное 09, 2008 1:38 pm

Стварно не знаеше дека се дава? па тогаш идеа на локалните од 18 оваа, а во 19 осветничка, на осветничка се сеќаваш? МНОГУ сакав тогаш да ја гледам, али ете...мислам дека е единствената бразилска серија која е без акција, а која би сакала да ја погледнам
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Ное 09, 2008 1:40 pm

Beauty напиша:
Стварно не знаеше дека се дава? па тогаш идеа на локалните од 18 оваа, а во 19 осветничка, на осветничка се сеќаваш? МНОГУ сакав тогаш да ја гледам, али ете...мислам дека е единствената бразилска серија која е без акција, а која би сакала да ја погледнам

Знам дека идеше, видов тогаш во едно списание, ама не знам зошто ја немам видено на ТВ. Истото и за Осветничка знам дека се емитуваше ама немав можност да ја изгледам на ТВ.

Инаку Маноел Карлос е познат по вакви серии, Во име на љубовта, Семејни интриги, Страници на животот POR AMOR, Rede Globo|1997/8 722953 POR AMOR, Rede Globo|1997/8 722953
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Ное 09, 2008 4:28 pm

Колку најубава серија,немав пропуштено ниедна епизода,дури понекогаш и репризи гледав.Со Вљубени жени и Селебридаде ја сместувам во трите најубави модерни бразилски серии.Баш вчера видов дека ја ставиле на Глобо даунлоадс и пресреќен бев.Сусана Виера како Бранка POR AMOR, Rede Globo|1997/8 606675 Одвај чекам да почнам одново да ја гледам.Вие што не сте ја гледале не знаете што сте пропуштиле.
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Ное 09, 2008 4:32 pm

Леонардо го глумеше Муриљо Бенисио.Колку беше само во сенка на Фабио Асунцао,кој би рекол дека еден ден ќе постане толкава ѕвезда.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Ное 09, 2008 7:35 pm

Јас планирам да ја симнам првата епизода, колку да видам како тоа изгледа визуелно POR AMOR, Rede Globo|1997/8 722953
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Ное 09, 2008 7:49 pm

Верувај вреди,ја би ти препорачал цела да ја симнеш
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeЧет Ное 13, 2008 3:21 pm

Едвај чекам да ја стават серијава за симнување на Globo Downloads, барем првата епизода да ја изгледам, целата серија нема шанси.
Вратете се на почетокот Go down
Marija Velkoska
Нов Член
Нов Член
Marija Velkoska


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 75
Birthday : 1992-05-16
Age : 32
Registration date : 2008-12-29

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeВто Дек 30, 2008 6:05 pm

po toa sto procitav mnogu mi se dopaga serijata bas bi sakala da ja gledam
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Јан 04, 2009 10:32 pm

Bobi напиша:
Едвај чекам да ја стават серијава за симнување на Globo Downloads, барем првата епизода да ја изгледам, целата серија нема шанси.

Ја гледав вчера првата епизода, но со ептен лоша снимка, изгледа оти е од постарите и нема добра слика. Сепак доволно беше да разберам што се случува и да се вљубам во прв поглед во серијава, како што се вљубував во сите новели на Маноел POR AMOR, Rede Globo|1997/8 722953
Вратете се на почетокот Go down
Adolfo
Успешен Член
Успешен Член
Adolfo


Female Број на мислења : 830
Registration date : 2008-08-14

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Јан 31, 2010 6:22 pm





Io conosco la tua strada ogni passo che farai
Ie tue ansie chiuse e ivuoti sassi che allontanerai
Senza mai pensare che come roccia lo rittorno in te...

Io conosco I tuoi respiri tutto quello che non vuoi
Io sai bene che non vivi
Riconoscerlo non puoi e sarebbe como se
Questo cielo in flamme ricadesse in me

Come scena su un attore...

Per amore hai mai fatto niente solo
Per amore hai sfidato il vento e urlato mai?
Diviso il cuore stesso pagato e riscommesso
Dietro questa mania che resta solo mia

Per amore hai mai corso senza fiato
Per amore perso e ricominciato
E devi dirlo adesso quanto de ti ci hai messo
Quanto hai creduto tu in questa bugia

E sarebbe como se questo fiume in piena risalisse a me

Como china al suo pittore
Per amore hai mai speso tutto quanto la regione
I tou orgoglio fino alpianto
Io sai stasera a resto non ho nessun pretesto
Soltando una mania che � ancora forte e mia
Dentro quest'anima che strappi via

E te lo dico adesso sincero con me stesso
Quanto mi costa non saperti mia...

E sarebbe como se
Tutto questo mare annegasse in me


Preubava pesna koja e Italijanska i nezaboravna serija POR AMOR, Rede Globo|1997/8 722953




Последната промена е направена од Adolfo на Нед Јан 31, 2010 6:37 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Јан 31, 2010 6:27 pm

И таа и Falando de amor се прекрасни.

https://www.youtube.com/watch?v=AXV0KIPCsp0

https://www.youtube.com/watch?v=0bhked7sHms

И во мобилен си ги имам. =))
Вратете се на почетокот Go down
Adolfo
Успешен Член
Успешен Член
Adolfo


Female Број на мислења : 830
Registration date : 2008-08-14

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeНед Јан 31, 2010 6:42 pm



Originalnata pesna e na
ANDREA BOCELLI



For love,
Have you ever done anything, only for love?
Have you ever defied the wind and cried out?
Divided the heart itself, paid and bet again?
Behind this obsession, that remains only mine...
Вратете се на почетокот Go down
petar
Нов Член
Нов Член
petar


Број на мислења : 11
Registration date : 2010-03-11

POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitimeПет Мар 12, 2010 3:56 pm

Во име за љубовта.
Во име за љубовта е можеби една од најдобрите драмски серии кои ги имам изгледано.Добрата реклама за серијата која одеше неколку недели пред да почне со прикажување ме наведе да ја видам првата епизода и да се врзам за неа до самиот крај.Музиката, сторијата и чувството за глума се на многу повисоко ниво од денешните серии кои ги гледаме.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





POR AMOR, Rede Globo|1997/8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: POR AMOR, Rede Globo|1997/8   POR AMOR, Rede Globo|1997/8 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
POR AMOR, Rede Globo|1997/8
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» MAD MARIA, Rede Globo|2005
» ARAGUAIA, Rede Globo|2010/11
» A FAVORITA, Rede Globo|2008/9
» CINQUENTINHA, Rede Globo|2009
» PASSIONE, Rede Globo|2010

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Теленовели :: Теленовели од Бразил-
Отиди до: