Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeATONEMENT | 2007 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 ATONEMENT | 2007

Go down 
+3
Posh Girl
Chris
Bobi
7 posters
АвторПорака
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeСре Окт 29, 2008 11:01 pm

ATONEMENT | 2007 Atonementposter

Atonement - Покајание
Режисер: Џо Рајт
Главни улоги: Џејмс МекАвој, Кира Најтли, Саоирс Ронан, Ромола Гараи
Премиера: 7 септември (ВБ), 7 декември (САД)
Буџет: $15.000.000
Трејлер: https://www.youtube.com/watch?v=zW_PfE56Cuk


Филмот се состои од четири целини, кои одговараат на поделбата во книгата на МекЕван, и готово во потполност го следи дејството од изворниот роман. Интересно е тоа што некои сцени се повеќе пати прикажани, но од различни перспективи и гледани од други очи.

Прв дел

Покајание започнува на еден летен топол ден во 1935, на имотот на доброфинансираната фамилија Талис. Најмладото дете, 13-годишната Бриони, има изразен талент за пишување и многу е врзана за својата постара сестра Сесилија (Кира Најтли), која штотуку се вратила дипломирајќи на Кембриџ. Роби Тарнер (Џејмс МекАвој), е пријател на Сесилија од детството и син на семејната слугинка, кој исто така се вратил од Кембриџ, и тоа како најдобар студент во својата година. Школувањето му го платил таткото на Сесилија, гледајќи го неговиот талент и желбата за знаење. Роби одлучил да го помине летото како градинар на имото на фамилијата Талис, а потоа да се запише на студии за медицина.

Семејниот имот моментално е многу бучно и полно. Тука се и мајчините внуци: 15-годишната Лола Квинси со своите двајца млади браќа близнаци, во посета на тетката како би полесно да го пребродат родителскиот развод. Леон, третото и најстарото дете на фамилијата Талис, исто така силно се очекува, а со себе ќе го поведе и пријателот Пол Маршал, газда на фабриката за чоколада која склопила договор со британската војска. Овде е назнака на денот дека Британците очекуваат избивање на Втората светска војна, иако многумина од нив во тоа не веруваат. За крај на денот испланирана е посебна вечера по повод на семејното собирање, на која Леон весело го поканил и Роби (кој пред малце, кај фонтаната, се скарал со Сесилија).

Бриони штотуку го завршила пишувањето на текстот за претставата по име Истражувањата на Арабела, во чија изведба ја вклучила и братучедата Лола и близнаците. Но договорот со роднините околу тоа кој кого ќе глуми во претставата пред Леон и остатокот на фамилијата не беше ниту малку лесен. Фрустрирана, Бриони се повлечува во својата соба, и случајно погледнува покрај прозорот према фонтаната во градината позади куќата, и станува сведок на значаен поглед. Впрочем, Роби и Сесилија се скарале околу старата, вредна вазна која таа ја завртила да ја наполни со вода, а Роби, сакајќи да и помогне, случајно ја скршил. Лутата Сесилија тогаш пред него се соблечила во долна облека и заронила во фонтаната во потрага по одскршеното парче. Гледајќи ја како излегува, натопена со вода, во проѕирна долна облека, Роби сфаќа дека е заљубен.

Тој момент на сексуална тензија помеѓу Роби и својата сестра, а не гледајќи ја претходната караница поради вазната, Бриони потполно погрешно ја сфатила. Не сфаќајки дека тие се заљубени еден во друг и дека затоа чудно и неразумно се однесуваат (иако ни сами тогаш не беа сигурно во своите чувства), погледот го сфатила како агресивност на Роби и слепото покорување на Сесилија кон неговите заповеди. Роби е лут што Леон го наговорил да дојде на свечената вечера и, да малку ја изгладни ситуацијата со Сесилија, одлучува да и напише писмо како извинување. Присетувајќи се на сцените кај фонтаната и полуголата Сесилија, од зафрканција напишал и една многу еротска верзија на писмото, во кое и ги открива неа своите еротски фантазии. Го облече своето единствено одело, го зема писмото со извинување и се упати на вечера. Патем ја сретнал Бриони сама и ја замолил да и го предаде писмото на сестра и, но кога девојчето веќе отрчала кон кучата, сфати дека под забуна и го дал еротското писмо. Бриони потајно го прочитала писмото и се згрозила, па после што и го дала и на братучедата Лола да го прочита, погрешно заклучила дека Роби е сексуален манијак и дека Сесилија е веројатно во опасност. На изненадување на Роби, писмото ниту малку не ја навреди Сесилија; дури и ја охрабрило бидејќи ја сфатила причината поради своето неразумно однесување. Била лута само на Бриони бидејќи знаела дека е писмо, давајќи и го неа без пликото, го прочитала.

Роби и Сесилија се повлекле во семејната библиотека пред вечерата, и страствено прв пат воделе љубов во замрачената просторија. На нивна несреќа, Бриони ги затекнува, гледајќи ја Сесилија приклештена помеѓу Роби и полицата со книги, сексот го заменила со напад на сестрата.

За време на вечерата заљубениот Роби и Сесилија се држаат за рака под масата, а бесната Бриони му добацува злобни коментари на Роби пред целата фамилија (но не спомнува што видела во библиотеката). Цела вечер добива нов тек кога се претпоставува дека близнаците побегнале. Сите, освен мајката, Емили Талис, одат во ноќна потрага за децата на големиот имот. Бриони оди сама и покрај патот во мракот наидува на човек во смокинг кој ја силува нејзината братучеда, Лола. Мажот побегнува, а силуваната Лола, поради траумите и мракот, не го видела кој е напаѓачот. Сепак, Бриони успеала да ја увери дека мажот, ‘сексуален манијак’, кој пред тоа ја ‘нападнал’ нејзината сестра во библиотеката, е Роби Тарнер.

Во меѓувреме на имото стигнува и полицијата, на која Бриони и раскажала се за силувањето на Лола. Сите, освен Сесилија, се уверени дека Бриони го видела Роби како напаѓач. Нештп подоцна, Роби стигнува со двајцата избегани деца во прегратките и, не сфаќајки што се случува, му ставаат лисици на рацете и е пратен во затвор.

Втор дел

Приказната на филмот потоа продолжува во 1939 год, на почетокот на Втората светска војна. Роби во меѓувреме е пуштен од затвор, но само поради приклучивање на британската војна. Со уште двајца војници се крие на таванот на една куќа во Франција, после што останатите се одсечени од своите единици во текот на германските напади. Овде, во флешбековите помеѓу воините страдања, дознаваме дека Роби после затворот а пред заминувањето на боиштето се сретнал со Сесилија во Лондон. Таа во меѓувреме се скарала со целата фамилија и отишла во главниот град да работи како медицинска сестра. Пред враќањето на должноста, Роби и ветува дека ќе се врати, а таа него дека ќе го чека. Се забавувале во куќата на плажата, која она ја резервирала за нив двајца на две недели, а во која планира да отидат после што тој ќе се врати. Но Роби завршил на француското војниште. Било прашање денот кога Франција ќе падне и Британците масовно се повлекувале спрема Дункирк. Сериозно ранетиот, Роби непрекинато мисли само на куќата на плажата, и со двајцата војници го барал патот спрема Дункирк, каде сите требале да бидат евакуирани и префрлени во Велика Британија. Кога конечно докопале до плажата им било речено дека евакуацијата ќе биде следниот ден, и тогаш Роби конечно успеал да заспие.

Трет дел

Во третиот дел на филмот ја следиме 18-годишната Бриони, која исто така се приклучила во медицинскиот центар во Лондон. Се обидувала да контактира со Сесилија по пат на писма, но безуспешно. Сесилија одбива било каков контакт, обвинувајќи ја сестрата за заминувањето на Роби во затвор, а и остатокот на фамилијата кои поверувале во неговата виновност.

Бриони во болницата учи како да стане медицинска сестра и наскоро се среќава со дакиршкото евакуирање. Многу од војниците се смртно ранети и умираат, а Бриони во секој го гледа Роби и размислува дали е жив и дали ќе се појави во нејзината болница. Во една сцена, млад Французин со смртна рана на главата умира додека таа се обидува да го утеши.

После што преку телевизија дознава дека ‘чоколадниот богаташ’ Пол Маршал добро профитирал од воината и дека се жени со нејзината братучеда Лола, Бриони одлучува да присуствува непоканета на венчавката. Повеќе не е дете и потполно е свесна на катастрофата која ја причинила обвинувајќи го невиниот човек за злосторство кое не го направил. Сега, со 18 години, Бриони дознава кој ја силувал Лола онаа летна ноќ, но пред тоа не сакала да верува во тоа. Силувателот е Пол Маршал, а Лола тоа не сакала да го признае.

На денот на венчавката Бриони собрала сила и ја посетила сестрата Сесилија во нејзиниот стан како би се обидила да ја исправи својата оптужба. Роби, кој е евакуиран од Дункирк, пробуден од буката на сестринската караница, излегува од спалната соба на Сесилија. Видливо е поинаку; затворот и војната го промениле тотално. Бесно се соочува со Бриони, воздржувајќи се да не ја удари. Сесилија го смирува и потоа тие двајца од Бриони бараат да им ја каже вистината на фамилијата и полицијата, како би се исчистила лагата од неговото име. Роби инсистира да напише детално во писмото што се случило, зашто лажела и да им го покаже, а потоа да го увери кај правник. И додека Сесилија и Роби претпоставуваат дека виновникот за силувањето на Лола, е член на послугата на фамилијата Талис, Бриони им вели дека починителот е Пол Маршал, кој сега веќе не може да одговара за својот криминал бидејќи жртвата се венчала за него.

Четврти дел

Филмот завршува со 77-годишната Бриони (Ванеса Редгрејв), позната писателка, која во интервју говори за својот најнов, сеуште неиздаден, роман Покајание. За време на интервјуто дознаваме дека полека умира од еваскуларна деменција, и дека најновиот роман воедно и нејзин последен, иако го започнала да го пишува пред повеќе од 60 години. Бриони признава дека романот е автобиографски, но дека крајот е многу поубав него ли што навистин бил. Дознаваме дека во стварност Бриони не можела да собере сила и да се соочи со Сесилија и вистината. Ни открива дека Роби не ја доживеал евакуацијата; умрел од шок на 1 јуни 1940., последната евакуациска ноќ. Сесилија се удавила во подземна железница во октомври истата година, за време на германските напади во Лондон.

Бриони изразила длабоко жалење и кривицата поради катастрофата која ја причинила и изјавила дека романот Покајување, е оној во кој дала друг завршеток, била и нејзина шанса да на сестрата и Роби им понуди надеж и среќа која ја заслужиле, а таа им ја одземала. Тој роман е и нејзино појанување за своето непоправливо детско однесување.

Филмот завршува со погледот на среќен момент во кој Роби и Сесилија можеле да го имаат и дека работите се одвивале во различен тек. Позадината е идилична на моментот превземена од разгледницата која Сесилија му ја дала на Роби во Лондон, а го прикажува местото на англиската плажа на која тие можеле да бидат среќни заедно.


Последната промена е направена од Bobi на Пон Јун 15, 2009 11:58 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 4:47 am

Искрено ме мрзи да го прочитам сево ова, а и не верувам дека ке седнам да гледам филм од четири дела, едноствано ми е премногу!
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 4:49 pm

Chris напиша:
Искрено ме мрзи да го прочитам сево ова, а и не верувам дека ке седнам да гледам филм од четири дела, едноствано ми е премногу!

ATONEMENT | 2007 24632 ATONEMENT | 2007 24632 ATONEMENT | 2007 24632 Филмот трае два часа, а всушност приказната на филмот е во четири целини, т.е 4 различни периоди во годините. Дефинитивно еден од најубавите љубовни филмови на сите времиња, требаше лани Оскар да добие ATONEMENT | 2007 722953 ATONEMENT | 2007 722953 ATONEMENT | 2007 722953

И нема повеќе од еден дел, не е таков филм ATONEMENT | 2007 996773
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeПон Фед 02, 2009 9:32 pm

Епа дека си ставил прв, втор дел... ме збуни па помислив дека е на делови ATONEMENT | 2007 59433
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeНед Фед 08, 2009 8:33 pm

Mnogu interesno izgleda. Si ja sakam Keira.
Вратете се на почетокот Go down
iva_macedonia
Топ постер
Топ постер
iva_macedonia


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1193
Birthday : 1994-07-26
Age : 29
Location : Пробиштип
Registration date : 2009-03-11

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeНед Ное 08, 2009 4:04 pm

Го изгледав филмот ама очекував поинаков крај.Сепак убав филм ATONEMENT | 2007 722953
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeПон Ное 09, 2009 12:26 am

Мене па не ме воодушево нешто кој знае колку
Она девојчето(забораив име),само таа улога ми се допадна а другото...конзервативни глупости
Вратете се на почетокот Go down
Rebellious angel
Топ постер
Топ постер
Rebellious angel


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1799
Birthday : 1989-08-22
Age : 34
Registration date : 2008-09-23

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeПет Фед 12, 2010 8:00 pm

Ни мене не ме воодушеви филмов, дури и ме разочара. ATONEMENT | 2007 569862 Многу ми беше досаден, изгледаше како ништо посебно да не се случува, едвај го догледав. ATONEMENT | 2007 136792 Приказната е ОК, ама филмот ми е некако без емоции, дури и не видов некоја хемија меѓу главните актери. ATONEMENT | 2007 650339 ATONEMENT | 2007 736967
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/anapetrovik89
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeНед Фед 14, 2010 3:51 am

Јас го имам гледано два-три пати и секогаш ме воодушевува. Генијален е, го обожавам.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeНед Фед 14, 2010 4:56 am

Игор напиша:
Јас го имам гледано два-три пати и секогаш ме воодушевува. Генијален е, го обожавам.

Потпис. Јас 5 пати, овој филм дефинитивно е must-see, но ете не за секого ATONEMENT | 2007 569862
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeНед Фед 14, 2010 7:53 am

Е што тебе ти се допадна посебно во филмов?
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeНед Фед 14, 2010 2:46 pm

Ana-Marija напиша:
Е што тебе ти се допадна посебно во филмов?

Па беше доста динамичен, овој филм дефинитивно можам да го вбројам и какое ден од филмовите со најдобро саундтраци, заслужено си доби Оскар во тој дел, иако не доби за најдобар филм а беше номиниран ATONEMENT | 2007 569862 . Па што знам, иако крајот веќе беше предвиден, сепак приказната беше феноменална, Браони девојчето страшно ме занимаше, одлична улога имаше, па и до крајот кога остаре и кога ја раскажа целата таа приказна дека ова всушност била нејзина вина од оној ден кога тие двајцата се сретнаа на фонтаната ATONEMENT | 2007 586438

Затоа ова ми е и еден од најубавите филмови на сите времиња ATONEMENT | 2007 326968
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeНед Фед 14, 2010 3:01 pm

Напротив, мене крајот не ми беше предвидлив. Воедно беше и многу оригинален - нешто што најмногу почитувам во филмовите. Кога станува збор за вакви добри филмови, мразам патетични краеви. Баш пред некој ден гледав еден напорен трилер State of Play... Оној што беше главниот на крај излезе дека е преварантот.. а бе ајде, кој би рекол? ATONEMENT | 2007 353532 А во Atonement, крајот беше прекрасно осмислен - од една страна реален, а од друга, среќен (што во многу случаи не мора да е еднакво). Брајони со својот роман се обидува да се искупи за она што (не)намерно го направи како мала. На (по нејзина вина) несреќните љубовници, им го даде крајот што го заслужуваа.

Што се однесува до целиот филм - одлична глума, музика, режија и монтажа особено. (Режисер е Joe Wright и човекот очигледно умее како да претвори роман во филм - прво со Pride and Prejudice, а потоа и со Atonement).

Камо да има повеќе вакви филмови секоја година.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeНед Фед 14, 2010 3:53 pm

Игор напиша:

Што се однесува до целиот филм - одлична глума, музика, режија и монтажа особено. (Режисер е Joe Wright и човекот очигледно умее како да претвори роман во филм - прво со Pride and Prejudice, а потоа и со Atonement).

Камо да има повеќе вакви филмови секоја година.

Потпис, генијалец е. И двата филмови ме воодушевија, од адаптациите на романите на Џеј Остин, ми остана да ги изгледам уште „Ема“ и „Разум и чувства“ така да морам да ги изгледам во скоро време.

„Гордост и предрасуди“ исто беше фантастичен, иако „Покајание“ сепак ми е врвот.

Иначе Игор да те израдувам, во 2011 овој режисер има два филма "Indian summer" и "Hanna". Во првиот се појавува Кејт Бланшет. А во вториот веќе нашата позната Браони (Саоирс Ронан) и Ерик Бана. Едвај чекам ATONEMENT | 2007 613471
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitimeНед Фед 14, 2010 4:06 pm

Ќе се гледаат. :)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





ATONEMENT | 2007 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ATONEMENT | 2007   ATONEMENT | 2007 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
ATONEMENT | 2007
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» MAD MEN, AMC|2007-
» I AM LEGEND | 2007
» THE O.C|2003-2007

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Филм :: Драма-
Отиди до: