Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeSENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5

Go down 
4 posters
АвторПорака
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5   SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 I_icon_minitimeСаб Окт 11, 2008 8:27 pm

SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 SddTitle

Senhora do Destino - Госпоѓа на судбината
Број на епизоди: 221 (Бразил), 170 (Интернационален пазар)
Година на прикажување: 2004/5
Земја на потекло: Бразил

Синопсис:

Поради тешкотиите на одгледување на своите мали деца, младата Марија до Кармо Фереира Силва го остава малиот град Балем во внатрешноста на Перханбуко и заминува во голем град спремна каде што очекува да најде подобри услови за живот за своите мали бунтовници. Кога ќе стигне во Рио да Жанеиро, девојката го наоѓа градот на работ на хаосот и апокалипска. Беше тоа декемвеи 1968, и Владата издава нов институционален акт. Во цел тој метеж, Марија до Кармо не успева да го пронајди братот Себастијан, својот единствен контакт во големиот град. Единтсвената душа која ќе и помогне и покаже солидарност, на крајот се претпоставува дека е криминалец која и ја краде нејзината мала ќерка и исчезнува некаде во светот. Лурдес – името со кое таа жена се претставила, е облечена како трудна болничарка, која во реалноста е психопатка под името Назаре и одлучила да украде дете како би го измамила нејзиниот иден маж и да го увери дека тоа дете е плод на нивната турбулентна врска. Маријана малата ќерка на Линдалва, пораснала во рацете на опасната Назаре, и добива ново име – Изабел. Поради болката за детето, Марија до Кармо паѓа во тешка криза. Завршува во затвор за оптужба дека е опасна агитаторка. Во затворот ќе запозне личност која ќе и го промени животот. Таа личност се вика Дирцеу до Кастро, кој го познава нејзиниот брат Себастијан. Двајцата работеле во ист весник и така се познаваат. После што се ослободуваат неспоразумите, Марија успева да го пронајде брат и и да ги врати своите деца кои за малку не завршиле во сиропиталиште. Единствено не може да ја пронајде Линдалва. После неколку години, се враќаме во сегашното време. После сите бурни настани во текот на 60те, Марија до Кармо сега е друга личност. Таа се променила и се е најдобро. Научила да живее и да ги искористи животните прилики. Не е богата, но има доста пари. Фабриката која и е создадена напредува со полна пареа. Нејзините 4 сина, Региналдо, Леандро, Вириато и Плинио сега се веќе големи момци. За тоа време, Линдалва или подобро кажано Изабел живее во мирен живот со нејзината полумајка Назаре. Меѓутоа, девојката е жртва на злобната жена која ја употребила девојакта, како би се венчала со Хосе Карлос Тедеско, добар човек кој не ни помислува дека таа го измамила. Се случува мистериозен и непредвиден настан: Хосе Карлос успева да ја открие измамата на неговата жена, но пред што оде да ја праша неа, тој е убиен. Го убила Назаре. Младата Клаудија почнува да истражува и да ги открива фактите кои ги соединуваа нејзиниот татко и злобната маќеа, и полека ги дознава болните мистерии на животот на Назаре и измамата која и ја приредила во животот на Марија до Кармо.
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5   SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 I_icon_minitimeСаб Окт 11, 2008 10:21 pm

Моментално , покрај Страниците од животот,мојата омилена теленовела,просто ја обожавам Сусана Виера како Марија до Кармо,моментално сум со гледање до 40 епизода,имам уште многу ,ама уживам во секоја епизода
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5   SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 I_icon_minitimeСаб Окт 11, 2008 10:23 pm

Ги имам погледано првите 10 епизоди и просто бев воодушевен, баш ги гледав заедно со Страниците на животот, и не знаев која е подобра а која полоша, и двете беа ВРВ од теленовели, уште се чудам како нашиве немаат желба за откупување на вакви поучни и оригинални новели, туку дебилни лимонади.

Инаку оваа на Балканот се емитуваше само во Словенија и Бугарија.
Вратете се на почетокот Go down
Adolfo
Успешен Член
Успешен Член
Adolfo


Female Број на мислења : 830
Registration date : 2008-08-14

SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5   SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 I_icon_minitimeСаб Окт 11, 2008 10:55 pm

Vooduseven sum od ovaa serija SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 722953
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5   SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 I_icon_minitimeСаб Окт 11, 2008 11:01 pm

Adolfo напиша:
Vooduseven sum od ovaa serija SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 722953

Ја гледаш некаде, или од синопсисов?
Вратете се на почетокот Go down
Adolfo
Успешен Член
Успешен Член
Adolfo


Female Број на мислења : 830
Registration date : 2008-08-14

SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5   SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 I_icon_minitimeСаб Окт 11, 2008 11:22 pm

Bobi напиша:
Adolfo напиша:
Vooduseven sum od ovaa serija SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 722953

Ја гледаш некаде, или од синопсисов?
Ja imam gledano na dvd,ne cela.
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5   SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 I_icon_minitimeСаб Окт 11, 2008 11:23 pm

Веќе сум до 110 епизода скоро, серијава е одлична и покрај тоа што сум сигурен дека интернационалната верзија би била поинтересна, во националната почнуваат да замараат споредните приказни, а сигурно таму се скратени.
Малку намалив сега и со оваа и со А фаворита, зафатеност со преводи и факултет лол... :) Ама ќе ја завршам некој ден.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5   SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
SENHORA DO DESTINO, Rede Globo|2004/5
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» DA COR DO PECADO, Rede Globo|2004
» COMECAR DE NOVO, Rede Globo|2004/5
» O REI DO GADO, Rede Globo|1996
» ARAGUAIA, Rede Globo|2010/11
» O CLONE, Rede Globo|2001/2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Теленовели :: Теленовели од Бразил-
Отиди до: