Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeMULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003

Go down 
+3
Игор
Posh Girl
Beauty
7 posters
АвторПорака
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeНед Окт 05, 2008 3:49 pm

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Mulheresapasionadaspi1
Вљубени жени – Mulheres apaixonadas
Земја на потекло: Бразил
Година: 2003
Епизоди: 170



Вљубени жени е бразилска теленовела, снимена од мрежата на гигантската Реде Глобо, а напишана од Маноел Карлос. Оваа серија има 203 епизоди за бразилското население, а за интернационалниот пазар има 170 епизоди.
Серијата говори за Хелена, сопруга и мајка која почнува да се сомнева во својот брак со музичарот Тео Рибеиро Алвес . Нивниот однос е преобичен, без големи караници, но и без страст. Имаат син Лукас. Хелена предава историја во училиштето Рибеиро Алвес, чии сопственици се нејзиниот маж и неговата сестра Лорена. Тео свири саксофон во џез бенд во кој свири и Перола, а со неа Тео ја има ќерката Лусијана, која студира медицина. Перола е сега мажена за музичарот Атаулфо, кој исто така свири во бендот на Тео и го имаат синот Жаиро. Сите и покрај своето минато одлично се согласуваат. Најголема промена во животот на Хелена предизвикува враќањето на Цезар, нејзината љубов од младоста, кој е сега вдовец и живее во Рио де Жанеиро. Исто така Хелена дознава дека Цезар е неврохирург во болницата на доктор Анжела Моретија, каде работи неговата ќерка Марцина, која е ученичка во училиштето на Хелена. Во болницата работи и Лусијана, ќерката на Тео. Цезар е одличен доктор, но сите се плашат од неговата индиферентност и студенило. Кога неговата сопруга се разболела, се распаѓа и неговиот однос со синот Родриго. Родриго го обвинува татко му дека е виновен за смртта на мајка му, која се разболела поради недостиг на љубов и внимание во бракот. Додека Исабел умира, Родриго се кара со својот татко обвинувајќи го дека ја изневерувал со асистентката Лаура. Цезар се надева дека својата мајка Матилде и ќерка му Марцина ќе му помогнат да се смири и повторно зближи со синот. Хелена за своите чувства поврзани со нејзината љубов од младоста и сомнежите околу нејзиниот сопруг ги дели со своите сестри Хилда и Хелоиса. Врската со нејзините сестри ќе биде од големо значење за иднината на Хелена. Хилда и Хелоиса се исто така мажени жени, но живеат во потполно поразлични односи со сопрузите. Хилда е сопственичка на Делија каде продава пецива и слатки кои ги прави со помош на својата ќерка. Мажена е за одметникот Леандро, а нивната ќерка е тинејџерката Елиса. За разлика од Хелена, Хилда е самоуверена и му верува целосно на сопругот. Хелоиса е најмладата од сестрите која е мажена за архитектот Серхио. Серхио е згоден и вљубеник во спортот, па затоа Хелоиса е љубоморна. Иако Серхио ужива во женско друштво и флерт, не сака да го наруши брачниот однос со Хелоиса која во бракот постојано бара и наоѓа нешто што воопшто не ни постои. Хелоиса работи со уметници. Уште една добра пријателка на Хелена е и золвата Лорена, одлучна и страствена жена...Низ серијата ќе се испреплетат многу судбини, многу семејни, животни и социјални проблеми, но главна тема и водилка на сите настани ќе останат вљубените жени...

Улоги: Жосе Мајер, Кристијана Торлони, Тони Рамос, Сусана Виеира, Режина Алвес, Каролина Диекман, Хелена Раналди, Жулија Жам, Вера Холц, Маркос Калусо


Последната промена е направена од Beauty на Нед Окт 05, 2008 4:36 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeНед Окт 05, 2008 4:04 pm

Ne ja imam gledano serijata.
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeНед Окт 05, 2008 5:30 pm

Не ја гледав цела заради ресистире, али стварно одлична серија. Маноел Карлос ми е најомилен бразилски писател.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeНед Окт 05, 2008 5:42 pm

Не ме привлекуваше ама баш ич, а да беше на пр. на А1 ќе ја изгледав MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 996773
Вратете се на почетокот Go down
Adolfo
Успешен Член
Успешен Член
Adolfo


Female Број на мислења : 830
Registration date : 2008-08-14

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeНед Окт 05, 2008 6:01 pm

Jas ne ja propustav, edna od moite najomileni serii!
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 1:32 am

Немав пропуштено ниедна епизода и мислам дека е последна новела која ја имам гледано со таков ентузијазам,топ 5 од бразилските MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 722953
Вратете се на почетокот Go down
linola
Член
Член
linola


Број на мислења : 161
Registration date : 2008-08-25

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 3:34 am

Jas ne ja gledav
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeПон Окт 06, 2008 1:37 pm

и јас не ја гледав, но ги имам в обѕир туѓите мислења, кои треба да се почитуваат..........ќе кажам дека не ме влече серијава, (од скоро сфатив дека и повеќето од Маноел Карлос, ако не и сите) затоа што јас не наоѓам возбуда и задоволство во една драма без некоја си акција..........се надевам ме разбирате, не можам само да гледам дијалози и така реална приказна.....
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeСаб Окт 11, 2008 1:14 pm

Prêmios (награди):


APCA (2003):
· Melhor Ator - Dan Stulbach

Prêmio Contigo! (2003):
· Melhor Novela
· Melhor Atriz Coadjuvante - Regiane Alves
· Ator Revelação - Dan Stulbach
· Melhor Autor - Manoel Carlos
· Melhor Par Romântico - Cláudio e Edwiges (Erik Marmo e Carolina Dieckmann)
· Melhor Atriz Infantil - Bruna Marquezine

Troféu Imprensa (2003):
· Melhor Novela
· Melhor Atriz - Giulia Gam
· Melhor Ator - Dan Stulbach
· Revelação do Ano - Bruna Marquezine

Prêmio Qualidade Brasil - RJ (2003):
· Melhor Telenovela
· Melhor Autor Teledramaturgia - Manoel Carlos
· Melhor Ator Teledramaturgia - Tony Ramos
· Melhor Ator Coadjuvante Teledramaturgia - Dan Stulbach
· Melhor Atriz Coadjuvante Teledramaturgia - Giulia Gam
· Melhor Atriz Revelação Teledramaturgia - Bruna Marquezine (empatada com Camila Morgado - "A Casa das Sete Mulheres")

Prêmio Qualidade Brasil - SP (2003):
· Melhor Telenovela
· Melhor Autor Teledramaturgia - Manoel Carlos
· Melhor Ator Coadjuvante Teledramaturgia - Dan Stulbach
· Melhor Atriz Coadjuvante Teledramaturgia - Giulia Gam
· Melhor Atriz Revelação Teledramaturgia - Paula Picarelli

Melhores do ano - Domingão do Faustão (2003):
· Atriz Mirim - Bruna Maquezine
· Ator Revelação - Dan Stulbach
· Atriz Revelação - Alinne Moraes
· Atriz Coadjuvante - Vanessa Gerbelli
· Música de Novela - Jota Quest com a canção "Amor Maior"

Troféu Leão de Ouro - atual "Troféu Leão Lobo" (2003):
· Melhor autor: Manoel Carlos
· Melhor atriz: Suzana Vieira
· Melhor ator coadjuvante: Dan Stulbach
· Melhor atriz coadjuvante: Regiane Alves
· Atriz revelação: Bruna Marquezine
· Trilha sonora
· Melhor novela

Meus Prêmios Nick (2003):
· Gato do Ano: Erik Marmo
· Atriz Favorita: Carolina Dieckman
· Ator Favorito: Rodrigo Santoro
· Vilão Favorito: Doris (Regiane Alves)

Prêmio Conta Mais (2003):
· ator - Tony Ramos
· atriz - Suzana Vieira
· ator revelação - Dan Stulbach
· atriz mirim - Bruna Marquezine
· novela
· par romântico - Erik Marmo e Carolina Dieckmann
Вратете се на почетокот Go down
Posh Girl
Топ постер
Топ постер
Posh Girl


Female Zodiac : Sagittarius Број на мислења : 3132
Birthday : 1990-12-08
Age : 33
Registration date : 2008-08-19

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeСаб Окт 11, 2008 3:53 pm

Kolku samo nagradi ima dobieno serijava!!!
Jas, pak ne poglednav nitu edna epizoda.
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitimeСаб Окт 11, 2008 4:28 pm

Јас едвај чекам да ја постават на еден форум и да почнам да ја симнувам.I love Mulheres apaixonadas MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 722953
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 Empty
ПишувањеПредмет: Re: MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003   MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
MULHERES APAIOXONADAS, Rede Globo|2003
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» A CASA DAS SETE MULHERES, Rede Globo|2002
» CELEBRIDADE, Rede Globo|2003/4
» CHOCOLATE COM PIMENTA, Rede Globo|2003/4
» A LUA ME DISSE, Rede Globo|2005
» MAYSA, Rede Globo|2009

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Теленовели :: Теленовели од Бразил-
Отиди до: