Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeСУПЕРХИКС Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 СУПЕРХИКС

Go down 
АвторПорака
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

СУПЕРХИКС Empty
ПишувањеПредмет: СУПЕРХИКС   СУПЕРХИКС I_icon_minitimeПет Ное 05, 2010 1:57 am

Суперхикс е македонска ска-панк група со реге, латино, џез, свинг и балкански музички влијанија. Формирана е во 1993 година од три средношколски другари: Петар Младеновски, Зоран Жежов - Кечо и Борис Минов. На почетокот Суперхикс свират мелодичен панк/хардкор. Денес во бендот е вклучена и тричлена дувачка секција составена од труба, тромбон и флигел хорна и моќен перкусионистички сет воден од Гоце Наумов - Индијанецот.

Во текот на оваа деценија Суперхикс ја делат сцената со големи имиња од светската музичка сцена: Ману Чао и Радио Бемба Саунд Систем, Фан Ловин Криминалс, Тито и Тарантула, Хенри Ролинс, Рико Родригез (Спешлс), Фишбоун, Фандаментал, Морчиба, Хладно пиво и многу други.

Името на групата доаѓа од Суперхик, лик од стипот Алан Форд. Суперхик е лик кој краде од сиромашните и дава на богатите, а сето тоа го постигнува со својот смрдлив здив. Суперхик е тотален антихерој во стрипот Алан Форд.
Студиски албуми

* 2001: Чекај бе викам, каде бе малку... (Литиум рекордс)
* 2003: Трумано (Литиум рекордс)
* 2008: И сега што? (Литиум рекордс)


Албуми во живо

* 2006: Саботна фиеста, неделна сиеста (снимен на големиот концерт по повод десеттиот роденден на Суперхикс на 06.11.2004 на Скопскиот саем (хала 5); Литиум рекордс)

Значајни настапи

* Hodokvas (Словачка) 2004
* Таксират 5, 2003
* EXIT 2003(Нови Сад)
* Pepsi Sziget (Будимпешта) 2002, 2003
* Rock Otocec (Ново Место, Словенија) 2002
* Аларм фестивал (Љубаништа), 2002
* Zagreb Open Air
* Nisomnia Fest (Ниш), Десет години Суперхикс (Скопски саем), 2004

На Суперхикс секогаш сум си поминувал феноменално на концерт. jump jump JUMP JUMP
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин
avatar



СУПЕРХИКС Empty
ПишувањеПредмет: Re: СУПЕРХИКС   СУПЕРХИКС I_icon_minitimeПет Ное 05, 2010 1:01 pm

Најдобар ска-панк бенд на Балканот, според мене!
Како што кажа и ти igorao85, на секој настап нивен си поминувам одлично, знаат дечките да направат весела атмосфера, што е и сосема логично, бидејќи според мене ска е најпозитивна музика!
Во последно време нивна песна која што најчесто ја слушам е "Мислев дека знам"!



Суперхикс + Хладно Пиво = Masterpiece
Вратете се на почетокот Go down
 
СУПЕРХИКС
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Музика :: Македонска-
Отиди до: