Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeПравила и пријава Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Правила и пријава

Go down 
+10
House MD
Numberguy
Chris
Rebellious angel
Losteech
Missy
LucasScott
Beauty
Maxime
Bobi
14 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 8:47 pm

ПРАВИЛА:

За почеток ако има некој предлог од вас за име на играта која ќе играме секоја седмица и ќе ја завршуваме со резултати во недела навечер (21:00 часот), нека напиши веднаш со коментар после пријавата.

Значи од оваа недела (ако има доволен број пријавени), на форумот ќе почнеме да ја "мериме" популарноста на сериите кои моментално се емитуваат во САД. Листата на популарност ќе излегува секоја седмица во недела навечер и ќе се односува за седмицата од минатата недела до сабота. Тоа значи, дека се‘ што во тој период е емитувано во Америка може да биде оценувано и со самото тоа да влегува на листата.
(за да ви биде полесно, секоја недела навечер исто така ќе излегува и комплетен распоред на прајмтајм серии/аниме серии/реални шоуа кои ќе се емитуваат таа недела во САД, секако вие треба да давате оцени само на она што сте го гледале).

Се‘ што треба вие да правите е во текот на целата седмица да ми праќате на порака оцени од изгледаните епизоди од сериите. Пример денеска (Desperate Housewives 7x01 (5/5 или 3/5 зависи од вашето мислење се‘ така од најлошата оценка (1) до најдобрата (5)). Секоја серија ќе има свој "рејтинг" (вкупниот број на оценки) и свој "share" (вкупниот број на личности кои гласале за таа серија).

Значи може да гласате за се‘ (драми, комедии, тин, крими, реални...) од сите телевизиски мрежи, без разлика дали е национална или кабловска. Важно е само да оценувате епизоди од целата седмица.

Мислам дека тоа би можело да биде забавно, ради тоа што се надевам дека ќе гласате во што поголем број, бидејќи тогаш и резултатите ќе бидат разновидни.

ПРИЈАВА:

Како треба да се пријавите?

Доволно е само да оставите коментар со опис дека се пријавувате во играта, и да изберете начин на кои ќе ги објавувате гласовите (дали сите наеднаш оцени од цела седмица до недела во 21:00 часот, или секој ден или повеќе пати неделно во зависност кога и како ги гледате епизодите).

За да започне оваа игра, ни требат минимално 7 играчи, другите може да се пријават со самото тоа што ќе ми праќаат оцени и со текот на наредните недели, значи не мора да започнете уште од оваа седмица, вие може да учевствувате секоја седмица во зависност дали и што сте гледале таа седмица.

Знам дека доста од вас гледат прајмтајм серии редовно од САД, посебно сега кога започнаа новите сезони и новите серии и сите си имате некои фаворити, затоа она што треба да направите во следниве ден/два е да се пријавувате и да успееме да дојдеме барем до бројката седум, па потоа НЕКА ПОЧНЕ ОЦЕНУВАЊЕТО.

Доколку започне играта, првите резултати ќе ги добиете во НЕДЕЛА, 3 ОКТОМВРИ.

Еве пример како би изгледало во недела навечер:

Цитат :
1. The Event (NBC) 62/13
2. Glee (FOX) 51,5/12
3. Modern Family (ABC) 51/11
4. Raising Hope (FOX) 49,5/12
5. The Big Bang Theory (CBS) 44,5/9
6. Lone Star (FOX) 41/9
7. Better With You (ABC) 39,5/9
8. Cougar Town (ABC) 36/9
9. The Vampire Diaries (The CW) 35,5/9
10. Survivor (CBS) 33,5/7
11. Parenthood (NBC) 29/7
12. Mike & Molly (CBS) 27/9
13. Running Wildе (FOX) 25,5/9
14. Chuck (NBC) 25,5/6
15. Gossip Girl (The CW) 24/7
16. Broadwalk Empire (HBO) 22/6
17. Hawaii Five-0 (CBS) 21,5/7
18. Nikita (The CW) 21,5/6
19. Fringe (FOX) 21,5/5
20. The Middle (ABC) 21,5/5


Последната промена е направена од Bobi на Пон Сеп 27, 2010 8:58 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 29
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 8:54 pm

Сметај ме мене! Добро звучи, веројатно ќе биде интересно. Колку што разбрав, јас најверојатно ќе ти ги праќам резултатите штом ќе ја изгледам серијата, а бидејќи сега решив да симнам се во текот на неделата, а да гледам викенд тоа би значело дека всушност во недела ќе ти ги и праќам (ама тешко да издражам за некои серии тек сабота-недела да гледам така што и порано за нешто ќе добиеш)! Поздрав и подршка ова да успее... Правила и пријава 736967
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 8:56 pm

Maxime напиша:
Сметај ме мене! Добро звучи, веројатно ќе биде интересно. Колку што разбрав, јас најверојатно ќе ти ги праќам резултатите штом ќе ја изгледам серијата, а бидејќи сега решив да симнам се во текот на неделата, а да гледам викенд тоа би значело дека всушност во недела ќе ти ги и праќам (ама тешко да издражам за некои серии тек сабота-недела да гледам така што и порано за нешто ќе добиеш)! Поздрав и подршка ова да успее... Правила и пријава 736967

Блаодарам, идејата е многу популарна на разни форуми, не само одхрватскиот туку како што истражував денеска на многу странски форуми каде што има зависници од Американската телевизија.

Не е обавезно во текот на неделата, битно е да ги оцениш сите епизоди кои си ги гледал, без разлика дали се од две серии дали се од дванаесет серии, секако ако се прати по 21:00 часот во недела, оценките не важат.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 9:03 pm

Добра идеја, Боби ќе дава најмногу оцени. Правила и пријава 24632
Она што сакав да прашам е дали треба посебен подфорум за ова? Што би содржел подфорумов, резултатите од секоја недела?
За името, моја идеја е Оценување на сериите или само Оценување.

Не знам дали ќе можам да учествувам, ќе се обидам. Проблем е што само 90210 и Очајните домаќинки мислам премиерно да ги гледам епизода по епизода.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 9:06 pm

Beauty напиша:
Добра идеја, Боби ќе дава најмногу оцени. Правила и пријава 24632


Сигурен сум дека јас, Rebellious angel и Losteech ќе даваме најмногу оцени.

Цитат :
Она што сакав да прашам е дали треба посебен подфорум за ова? Што би содржел подфорумов, резултатите од секоја недела?
За името, моја идеја е Оценување на сериите или само Оценување.

Оценување ми е премногу штуро, популарност е подобро, но океј, прифаќам сечиј предлог.
Иначе да, потребно е, ради тоа што секоја седмица пример за моменталнава 26.09-02.10.

Beauty напиша:

Не знам дали ќе можам да учествувам, ќе се обидам. Проблем е што само 90210 и Очајните домаќинки мислам премиерно да ги гледам епизода по епизода.

Па нема врска, може да оценуваш само за нив двете. Но ако гледаш редовно, пример да ја оцениш утрешната епизода од 90210, а не од минатата недела.
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 9:06 pm

И јас сум за! Само зошто во ПП да ти ставаме оцени?
Подобро е овде, за да биде јавно и фер, нели?!
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 9:08 pm

LucasScott напиша:
И јас сум за! Само зошто во ПП да ти ставаме оцени?
Подобро е овде, за да биде јавно и фер, нели?!

Е па и така ќе бидат јавно објавени, но финтата е да не дознаеме до недела вечер која серија била победник Правила и пријава 462314
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 9:16 pm

Жалам ама немам доволно интернет да симнувам или гледам преку life stream редовно
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 9:47 pm

Учевствувам. :)
Ќе ти праќам оценки на FB.
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 9:58 pm

А може одма да гласаме за минатонеделните епизоди, или ќе чекаме недела?:D
Вратете се на почетокот Go down
Rebellious angel
Топ постер
Топ постер
Rebellious angel


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1799
Birthday : 1989-08-22
Age : 34
Registration date : 2008-09-23

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 9:58 pm

Супер е идејава. Правила и пријава 871427 Count me in. Правила и пријава 871427
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/anapetrovik89
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 10:02 pm

LucasScott напиша:
А може одма да гласаме за минатонеделните епизоди, или ќе чекаме недела?:D

За кои минатонеделни оние од онаа недела? Не.

Сега можеш да гласаш само за тие од синоќа т.е Очајни домаќини Правила и пријава 462314 И од утре веќе можеш да гласаш за тоа што било вечерва во САД (ете имате и распоред, иако си го знаете вие за оние што ги глеате).

Јовица, праќај ми одма ако сакаш за синоќешните Правила и пријава 462314
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 10:09 pm

Учествувам и јас, но подоцна ќе ги прочитам правилата, сега одам да гледам нешто. Правила и пријава 263671
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Numberguy
Нов Член
Нов Член
Numberguy


Број на мислења : 88
Registration date : 2010-08-29

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 10:40 pm

Јас не се согласувам со праќање на оцени преку ПП, немаме преглед.
Подобро би било секој да остава пост со оцени а модераторите да регулираат постови вон темата и спамови и дополнителни коментари. Значи секој да си остава пост јавно
Пример: How I Met Your mother 5/5 и толку
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 11:13 pm

Numberguy напиша:
Јас не се согласувам со праќање на оцени преку ПП, немаме преглед.
Подобро би било секој да остава пост со оцени а модераторите да регулираат постови вон темата и спамови и дополнителни коментари. Значи секој да си остава пост јавно
Пример: How I Met Your mother 5/5 и толку

Не се согласувам. Истите гласови сите ќе ги имате во недела вечер и ќе можете да видете дека нема ниту една грешка, зошто да дознаваме претходно за што сте гласале и како, не е тоа финтата. Согласи се со ова правило, играј, интересно ќе биде и твоите гласови да се вбројат ако гледаш Правила и пријава 367412
Вратете се на почетокот Go down
House MD
Нов Член
Нов Член
House MD


Број на мислења : 40
Registration date : 2010-08-29

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 11:14 pm

И јас ќе учествувам и ќе давам оцени на крај од неделата бидејчи не ги симнувам секогаш одма штом ќе искочат
Вратете се на почетокот Go down
Numberguy
Нов Член
Нов Член
Numberguy


Број на мислења : 88
Registration date : 2010-08-29

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 11:25 pm

Ок ќе ви дадам на крајот на неделата резултати
И подобро за вас да излагаат во понеделник резултати.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 11:27 pm

Numberguy напиша:
Ок ќе ви дадам на крајот на неделата резултати
И подобро за вас да излагаат во понеделник резултати.

Зошто е подобро? Во петок/сабота скоро и да нема ногу гледани серии, така да има време кога да се изгледат епизодите. Правила и пријава 367412
Вратете се на почетокот Go down
Numberguy
Нов Член
Нов Член
Numberguy


Број на мислења : 88
Registration date : 2010-08-29

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 11:31 pm

Ако имате време да ги средите гласањата не верувам дека има којзнае колку, ама пак ти треба време.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Резултатите ќе бидат 26 собрани сите гласови/8 број на гласачи?
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeПон Сеп 27, 2010 11:34 pm

Numberguy напиша:
Ако имате време да ги средите гласањата не верувам дека има којзнае колку, ама пак ти треба време.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Резултатите ќе бидат 26 собрани сите гласови/8 број на гласачи?

Да, така пример.

Имаме доволно број гласачи, значи само праќајте ми пораки кога сакате до недела 21:00.

Распоредот на епизодите го имате во другата тема во овој подфорум. Тој ќе биде обновувам секоја седмица.

Исто така заборавив може да се гласа и со децимали пример 2.5/3.5/4.5.
Вратете се на почетокот Go down
G.Sparks
Член
Член
G.Sparks


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 221
Birthday : 1992-05-17
Age : 31
Registration date : 2010-03-07

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeВто Сеп 28, 2010 12:21 am

Жал ми е дечки, јас нема да можам. Прво незнам колку ќе имам лимит на новиот компјутер. Незнам ни колку ќе имам време со факултетот дури да се адаптирам, а и плус новиот компјутер ми стасува за повеќе од две недели, така да...

Во некоја друга прилика.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeВто Сеп 28, 2010 12:22 am

G.Sparks напиша:
Жал ми е дечки, јас нема да можам. Прво незнам колку ќе имам лимит на новиот компјутер. Незнам ни колку ќе имам време со факултетот дури да се адаптирам, а и плус новиот компјутер ми стасува за повеќе од две недели, така да...

Во некоја друга прилика.

Прифатено, кога ќе бидеш пак во форма со нови епизоди, одма пуштај оцени Правила и пријава 736967

П.С
веќе два гласови добив Правила и пријава 199885 Правила и пријава 199885 Правила и пријава 24632
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeВто Сеп 28, 2010 8:39 pm

Чекај кај доби гласови? Членовиве гласаат за тоа што си го напишал по темите? Не разбирам.
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeВто Сеп 28, 2010 9:33 pm

Chris напиша:
Чекај кај доби гласови? Членовиве гласаат за тоа што си го напишал по темите? Не разбирам.

Крис бе, нели разбра?

Се гласа за епизодите од недела (26.09) се до сабота оваа.

Некои веќе почнале да ги гледат епизодите од оваа седмица, исто и ти можеш да ми дадеш глас дека ти е изгледана Очајни домаќинки.

Но, може и наеднаш до недела 21:00 часот, а може и вака ако гледате да ми оценувате. Сфаќаш?
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitimeВто Сеп 28, 2010 9:48 pm

Сфаќам тоа, но викаш си добил два гласа, па помислив дека ги оценувате и коментарите, затоа се збунив. Ок е ќе ти дадам глас покасно и јас.
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Sponsored content





Правила и пријава Empty
ПишувањеПредмет: Re: Правила и пријава   Правила и пријава I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Правила и пријава
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Прајмтајм серии :: Популарност на сериите-
Отиди до: