Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeЗемји со шпанскo говорнo подрачјe Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Земји со шпанскo говорнo подрачјe

Go down 
+2
Chris
Enchanted
6 posters
АвторПорака
Enchanted
Нов Член
Нов Член
Enchanted


Број на мислења : 31
Registration date : 2010-09-12

Земји со шпанскo говорнo подрачјe Empty
ПишувањеПредмет: Земји со шпанскo говорнo подрачјe   Земји со шпанскo говорнo подрачјe I_icon_minitimeНед Сеп 19, 2010 2:19 pm

Службен јазик во Шпанија како и во поголемиот дел од латиноамериканските држави е шпанскиот,со тоа што постои разлика во акцентот.Голем дел од форумџиите сме имале можност да следиме шпански,аргентински,мексикански,колумбијски,венецуелски серии,па би сакал да знам кој акцент според вас е најмелодичен?Според мене најлесни се мексиканскиот и колумбијскиот кај кои што и нема никаква разлика,па немам никакви потешкотии при разбирањето,доколку гледам серија без превод,не дека имам проблеми кај шпанскиот или венецуелскиот,меѓутоа зборуваат толку брзо што некогаш се случува да не можам да дослушнам а камо ли да разберам за што станува збор.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Земји со шпанскo говорнo подрачјe Empty
ПишувањеПредмет: Re: Земји со шпанскo говорнo подрачјe   Земји со шпанскo говорнo подрачјe I_icon_minitimeНед Сеп 19, 2010 2:36 pm

Аргентинскиот е дефинитивно најсмешен, го обожавам нивното зборување, и за разлика од другите луѓе што знаат шпански јазик, јас целиот го разбирам. Колумбијскиот звучи најубаво, тука е и мексиканскиот, но сепак тие имаат додадено неколку селски изреки кои не ги поднесувам. Венецуелскиот воопшто не ми се допаѓа, примитивен ми е, а шпанскиот е одвратен.
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Rebellious angel
Топ постер
Топ постер
Rebellious angel


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1799
Birthday : 1989-08-22
Age : 34
Registration date : 2008-09-23

Земји со шпанскo говорнo подрачјe Empty
ПишувањеПредмет: Re: Земји со шпанскo говорнo подрачјe   Земји со шпанскo говорнo подрачјe I_icon_minitimeНед Сеп 19, 2010 6:48 pm

Најубави јазици од ова говорно подрачје, а и општо едни од најубавите јазици, ми се аргентинскиот и шпанскиот. Земји со шпанскo говорнo подрачјe 722953 Ги обожавам, можам да ги слушам по цели денови и да не ми се смачи. Земји со шпанскo говорнo подрачјe 996773 Колумбискиот ми е ОК, а мексиканскиот едвај го поднесувам, многу ми е лигав. Земји со шпанскo говорнo подрачјe 871427 Затоа и не гледам мексикански теленовели. Земји со шпанскo говорнo подрачјe 736967 Земји со шпанскo говорнo подрачјe 996773 На венецуелскиот многу и не се сеќавам, освен Касандра, мислам дека немам ништо друго гледано од таа земја, па не би можела ништо да кажам за тој јазик. Земји со шпанскo говорнo подрачјe 871427
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/anapetrovik89
LUNA
Член
Член
LUNA


Female Број на мислења : 160
Location : Скопје
Registration date : 2010-03-07

Земји со шпанскo говорнo подрачјe Empty
ПишувањеПредмет: Re: Земји со шпанскo говорнo подрачјe   Земји со шпанскo говорнo подрачјe I_icon_minitimeВто Сеп 21, 2010 12:35 am

Според мене најубав е колумбијскиот акцет,па мексичкиот.Измеѓу колумбијскиот и мексичкиот има мала разлика.
Потоа следи аргентинскиот акцент кој некако ми е малце потешко да го разберам (а тоа се должи на тоа што негледам аргентински серии),па потоа следи шпанскиот акцент кој е сличен на аргентинскиот (и тој исто така со потешкотии го разбирам).
А за венецуелскиот акцент немам некој посебен коментар,не гледам венецуелски серии,но венецуелскиот акцент повеќе оди накај мексичкиот и колумбијскиот отколку накај аргентинскиот и шпански акцент.

Инаку од овие 5 шпански акценти најмногу го сакам колумбискиот и 80% гледам серии од Телемундо/САД-Колумбија.
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Земји со шпанскo говорнo подрачјe Empty
ПишувањеПредмет: Re: Земји со шпанскo говорнo подрачјe   Земји со шпанскo говорнo подрачјe I_icon_minitimeВто Сеп 21, 2010 12:39 am

Не внимавам многу на акценти на јазиците освен шпанскиот акцент кој релативно се разликува другите горе-долу се слични. Шпански разбирам без разлика на акцент ама немам учено воопшто за да знам правилно граматички да разговарам
Вратете се на почетокот Go down
LUNA
Член
Член
LUNA


Female Број на мислења : 160
Location : Скопје
Registration date : 2010-03-07

Земји со шпанскo говорнo подрачјe Empty
ПишувањеПредмет: Re: Земји со шпанскo говорнo подрачјe   Земји со шпанскo говорнo подрачјe I_icon_minitimeВто Сеп 21, 2010 12:53 am

Missy напиша:
Не внимавам многу на акценти на јазиците освен шпанскиот акцент кој релативно се разликува другите горе-долу се слични. Шпански разбирам без разлика на акцент ама немам учено воопшто за да знам правилно граматички да разговарам

Ајде гледај аргентинска,па потоа колумбиска серија и ќе видиш дека има разлика.
Не се баш слични.
Незнам дали гледаш колумбиски серии,но доколку гледаш веднаш ќе ја воочиш разликата измеѓу колумбискиот и аргентинскиот акцент.
Јас гледам 80% колумбиски серии (а останатите 20% се мексички серии).Така да бидејќи негледам аргентински серии кога пуштив на алсат Vidas robadas (аргентинска серија) веднаш се виде ралика и дури имав потешкотии да разберам што зборат.Некако брзо ги изговараат зборовите и ги завлекуваат.
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Земји со шпанскo говорнo подрачјe Empty
ПишувањеПредмет: Re: Земји со шпанскo говорнo подрачјe   Земји со шпанскo говорнo подрачјe I_icon_minitimeВто Сеп 21, 2010 1:02 am

И македонски да слушнеш во 2-3 градови е различен ( земи Охрид да речеме Велес или некој друг централен град и некој источен поблиску до граница ). Поентата е тоа што мене акцентот ми е најмал проблем и јас не обрнувам внимание на тоа. Имам гледано од сите држави
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Земји со шпанскo говорнo подрачјe Empty
ПишувањеПредмет: Re: Земји со шпанскo говорнo подрачјe   Земји со шпанскo говорнo подрачјe I_icon_minitimeВто Сеп 21, 2010 1:13 am

Најубав деф. и без конкуренција ми е шпанскиот.
Колумбискиот ми е некако нај среден и течен за говорење. Мексиканскиот е тука некаде но користат премногу нивни фрази кои ми се баш непријатни. Аргентискиот го обожавам, бидејки шпанскиот аргентински многу потсетува на италијанскиот. Тука некаде е и чиленаскиот. А венецуелскиот најмалку ми се допаѓа.
Го разбирам 100 % јазикот во сите овие земји и воопшто не ми е проблем да го слушам.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Земји со шпанскo говорнo подрачјe Empty
ПишувањеПредмет: Re: Земји со шпанскo говорнo подрачјe   Земји со шпанскo говорнo подрачјe I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Земји со шпанскo говорнo подрачјe
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Забава :: Оф Топик-
Отиди до: