Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeRUBICON, AMC|2010-   Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 RUBICON, AMC|2010-

Go down 
3 posters
АвторПорака
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 29
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

RUBICON, AMC|2010-   Empty
ПишувањеПредмет: RUBICON, AMC|2010-    RUBICON, AMC|2010-   I_icon_minitimeСре Aвг 11, 2010 5:44 pm

Rubicon (Рубикон) e американска телевизиска серија која започна со емитување на 1 август (иако пилотот беше прикажан и на 13 јуни) на кабловската телевизија AMC.

Серијата се смета за трилер, поконкретно теорија на заговор иако слоганот на самата серија гласи: Не секој заговор има теорија! Дејството се фокусира на тајно друштво кое ги контролира светските настани со огромен замав. Извонредниот аналитичар Вил Травес (Џејмс Беџ Дејл, The Pacific, 24) кој работи во владина т.н. think tank агенција во Њу Јорк, набргу дознава дека неговиот тим аналитичари не се тоа што се претставуваат, и сфаќа дека глобален заговор се развива токму пред неговите очи.

Серијата користи криптографски кодови, мистериозни шахофски игри, шифри скирени во шифри и сл. за да долови што постудена и мрачна атмосфера. Филмот е инспириран од познати филмски класици од седумдесеттите како Three Days of the Condor, The Parallax View и All The President's Men, во кои главниот лик е збунет и уплашен човек кој постепено се вовлекува во огромна завера со шокантен крај. Серијата се состои од релативно нов продукциски тим, како и актерска екипа.

Засега првата сезона ќе се состои од 13 епизоди, а судејќи по успехот/неуспехот на серијата ќе се види кога ќе продолжи со емитување. По мега-успешните Mad Men и Breaking Bad, критиките очекуваа уште една успешна серија од тимот на AMC, и по очекувањата серијата се здоби со одлични критики. Се опишува како серијата за луѓе со стил и голем коефициент на интелигенција како и голема трпеливост, пофален е и филмскиот аспект на серијата, музиката и одличната глума. Еднинствено негативно нешто за серијата за кое се согласуваат сите критики, е нешто што е пристутно кај сите нови серии - патот кој ќе го одбере за понатамошно развивање.

RUBICON, AMC|2010-   Rubicon

Имено, серијата е премногу бавна и со голем недостаток на акција, неразбирлви дијалози и сл. Целта на продуцентите да создадат нешто постудена и мистериозна атмосфера се резултира во тешкост за гледање, и заплет кој го водат дијалози наместо дејствие. Без разлика, со одличната гледаност (за една кабловска серија), шармот и мистериозноста на местата за одвивање, природното глумење и сл. резултираат во уште еден извонреден, гледлив, полн со неизвесност и интрига - трилер, кој ќе ве вовлече уште од првата сцена.

Содржина:
Серијата следи две паралелни дејствија. Првото (главното) дејствие се случувањата во АPI - владината организација во која работи протагнистот Вил Травес. Во првата епизода менторот и супервизорот на Вил, Дејвид мистериозно загинува во несреќа со воз, за која Вил смета дека е испланирано убиство. Причната, според Вил се неодамнешниите скриени кодови во крстозборките на некои весници. Вил, сега назначен за шеф на тимот на Дејвид (во кој спаѓаат: Мајлс, посветен аналитичар пред развод, Грант, единствениот кој љубомори на Вил и Тања, најнеискусна и со тајна таа е најновиот додаток во тимот) постепено открива детали за голем заговор и причината за смртта на Дејвид.

Второто дејствие ја следи вдовицата Кетрин Румор, постара жена која по мистериозното самоубиство на нејзинот маж-милијардер почнува да открива дека нејзиниот сопруг бил вмешан во нешто посериозно од што таа некогаш би помислила. Таа и Вил незнаат дека всушност работат на една иста работа само на различни краеви од истата.


((краток трејлер, не судете по трејлерот)


(најавна шпица)


Последната промена е направена од Maxime на Нед Окт 17, 2010 3:34 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

RUBICON, AMC|2010-   Empty
ПишувањеПредмет: Re: RUBICON, AMC|2010-    RUBICON, AMC|2010-   I_icon_minitimeПет Aвг 13, 2010 3:02 am

Изгледана прва епизода. Еден од најдобрите пилоти во изминативе неколку години што сум ги гледал. Препорака до сите што сакаат мистериозни серии.
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 29
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

RUBICON, AMC|2010-   Empty
ПишувањеПредмет: Re: RUBICON, AMC|2010-    RUBICON, AMC|2010-   I_icon_minitimeПет Aвг 13, 2010 2:47 pm

Losteech напиша:
Изгледана прва епизода. Еден од најдобрите пилоти во изминативе неколку години што сум ги гледал. Препорака до сите што сакаат мистериозни серии.

Чекав некој да пише за да дадам коментар.

Целосно се согласувам со тебе. Неверојатна серија и на сите ви ја препорачувам, горе особено обрнав внимание на тоа што мислат критиките за да знаете што да очекувате. Прекрасна е. Ќе ја гледам кога можам, не знам дали ќе ја симнувам како што излегуваат, не дека е досадна туку едноставно неам време се лето дека е. Ама ако сте заинтересирани да ја коментираме заедно кажувајте...
Вратете се на почетокот Go down
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 29
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

RUBICON, AMC|2010-   Empty
ПишувањеПредмет: Re: RUBICON, AMC|2010-    RUBICON, AMC|2010-   I_icon_minitimeНед Сеп 26, 2010 9:40 pm

Извинете за пост врз пост, ама ќе требаше да чекам со години... RUBICON, AMC|2010-   996773

Иван одлична критика - http://zadkulisite.blog.mk/2010/08/27/serija-rubicon/! Само што ја најдов. Не знаев дека имаш и друг блог освен тој за Lost, одлично е. Инаку продолжи да ја гледаш? Јас ја обожавам. Тимот на Вил е особено интересен, Тања ми е преинтересна а и двајцава, поготово Мајлс. Инаку глумата е на одлично ниво, Миранда Ричардсон (зборам за Кетрин Румор) дај боже да добие барем Еми номинација. И така има номинации и за Оскар и за Еми до сега, се надевам и сега ќе ја забележат.

Преинтересно ми е, а воопшто не знам како имам нерви да ја гледам, многу е бавна, ама интересна ми е. Има некои маани, дејството на моменти се губи и бесмислено е. Ко на пример форсираа дека Тања има некој проблем и сеа одеднаш и се реши проблемот. Ама уште се нема вратено така што ќе видиме. И има и други бесмислени работи. Ама сепак е една од поквалитетните серии. Одлична е... ја обожавам! RUBICON, AMC|2010-   996773
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

RUBICON, AMC|2010-   Empty
ПишувањеПредмет: Re: RUBICON, AMC|2010-    RUBICON, AMC|2010-   I_icon_minitimeНед Сеп 26, 2010 9:44 pm

Пост врз свој пост не треба да напишеш додека да поминат 24 часа, после можеш, такво е правилото на сите форуми. Твојот последен пост како што гледам овде датира од 13 август, така да немаш проблем.
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Maxime
Успешен Член
Успешен Член
Maxime


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 755
Birthday : 1994-05-11
Age : 29
Location : Скопје
Registration date : 2009-07-12

RUBICON, AMC|2010-   Empty
ПишувањеПредмет: Re: RUBICON, AMC|2010-    RUBICON, AMC|2010-   I_icon_minitimeНед Сеп 26, 2010 9:52 pm

Chris напиша:
Пост врз свој пост не треба да напишеш додека да поминат 24 часа, после можеш, такво е правилото на сите форуми. Твојот последен пост како што гледам овде датира од 13 август, така да немаш проблем.

Аааа! Ајде, срам сум! RUBICON, AMC|2010-   569862 RUBICON, AMC|2010-   24632 Стварно фала што ми кажа. Немав поим, а цело време ми е страв да става пост врз пост мислејќи дека воопшто не смеам. Сеа сфатив! Фала уште еднаш (немаш поим колку сум се малтретирал околу ова и сеа конечно сфатив)! RUBICON, AMC|2010-   24632 RUBICON, AMC|2010-   24632 RUBICON, AMC|2010-   272416
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





RUBICON, AMC|2010-   Empty
ПишувањеПредмет: Re: RUBICON, AMC|2010-    RUBICON, AMC|2010-   I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
RUBICON, AMC|2010-
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» BETTER WITH YOU, 2010-
» LEGION | 2010
» OUTLAW|2010-
» THE EVENT|2010-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Прајмтајм серии :: Прајмтајм серии од други мрежи-
Отиди до: