Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeСител телевизија - Page 23 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Сител телевизија

Go down 
+32
Natasa
bakigvg
StefaN
Aleksandar Blazzevski
igorao85
Taki252
sexandthecity15
Bayron
trajce03
The Princes
mk06808
TheaEsposito
Edit*Sabine*Susa
SomebodyUnique
Bond Girl
Phillip
House MD
Numberguy
Blair Waldroft
Losteech
bboy123
75ra
janevskir
MK fan
Missy
22а
Игор
LucasScott
Chris
Bobi
Beauty
Burrows
36 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next
АвторПорака
Taki252
Нов Член
Нов Член
Taki252


Male Број на мислења : 86
Location : Штип
Registration date : 2010-08-09

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeСаб Дек 04, 2010 11:39 pm

Не сум слушнал како звучи синхронизацијата на Сител и воопшто не ме интересира. Само можам да кажам дека се што што се случува во нашите телевизии е ужас, но за тоа е крива само радиодифузија бидејќи таа даде дозволи за создавање на нови телевизии со што конкурецијата се зголеми и неквалитетот со неа. Бидејќи со толку голема конкуренција уредниците се одкажаа од плаќање на скапи тв серии па се префрлија на ефтини сапуници. А да и уште нешто „Заклетва“ не е прва серија синхронизирана во Македонија туку оние како беа Супер ренџери или така некако.
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeСаб Дек 04, 2010 11:41 pm

А кои актери ја синхронизираат серијата? Не гледав се надевам било попрофесионално од А1 , мада ја сум против ова што не снајде со синхорнизацијата. Жал ќе ми биде ако се префрлат и на играните филмови да го прават истото
Вратете се на почетокот Go down
Mimito861
Нов Член
Нов Член
Mimito861


Број на мислења : 19
Registration date : 2010-12-04

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeСаб Дек 04, 2010 11:43 pm

jas sum i za igranite filmovi da imat sinhronizacija... i se i sesto sto se dava na tv
site drzavi toa go pravat... germanija, francija, spanija, turcija, bugarija,........... so toa se cuva jazikot
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeСаб Дек 04, 2010 11:49 pm

Не знам кои актери беа овие, но сигурен сум дека го слушнав гласот на Ванчо Петрушевски.
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
22а
Член
Член
22а


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 294
Birthday : 1995-11-06
Age : 28
Location : Некаде на Планетата Земја
Registration date : 2010-06-30

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeСаб Дек 04, 2010 11:51 pm

Цитат :
jas sum i za igranite filmovi da imat sinhronizacija... i se i sesto sto se dava na tv
site drzavi toa go pravat... germanija, francija, spanija, turcija, bugarija,........... so toa se cuva jazikot


До некаде се согласувам, јазикот се зачувува, ама азбуката ќе се изгуби, и ние Македонците ќе останеме неписмени, ќе заборавиме да читаме.

Цитат :
Не сум слушнал како звучи синхронизацијата на Сител и воопшто не ме интересира. Само можам да кажам дека се што што се случува во нашите телевизии е ужас, но за тоа е крива само радиодифузија бидејќи таа даде дозволи за создавање на нови телевизии со што конкурецијата се зголеми и неквалитетот со неа. Бидејќи со толку голема конкуренција уредниците се одкажаа од плаќање на скапи тв серии па се префрлија на ефтини сапуници. А да и уште нешто „Заклетва“ не е прва серија синхронизирана во Македонија туку оние како беа Супер ренџери или така некако.

Тоа е ајде да ја наречам цртана детска серија и неа не ја сметам за серија како тие што се во нашиот „прајм-тајм“ период
Иначе ако гледаш така, незнам Покемон и другите беа сихронизирани пред ренџерите
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/makedonija.za.sekogas.be
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeСаб Дек 04, 2010 11:52 pm

Хехе ама ова им стана хит на сите во своите дневници да си ги најавуваат турските серии како врвно достигнување. А1 почнаа еве и Сител продолжуваат. Марјан Ников водителот на спортските вести, "На крај уште една информација, натпреварот Брегалница - Металург е одложен поради лошиот терен и по не ми е јасно ќе ја гледате Време на љубов синхронизирана на македонски."
Вратете се на почетокот Go down
Mimito861
Нов Член
Нов Член
Mimito861


Број на мислења : 19
Registration date : 2010-12-04

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeСаб Дек 04, 2010 11:54 pm

pokemon e pred site... ili digimon taka nekako
Вратете се на почетокот Go down
Phillip
Член
Член
Phillip


Male Број на мислења : 325
Location : Kocani
Registration date : 2010-09-05

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeСаб Дек 04, 2010 11:55 pm

[quote="22а"]ќе заборавиме да читаме.[quote]
Поглупаво нешто-здравје..па ние не сме цел ден пред телевизор и не читаме само кога гледаме серии..има некој луѓешто воопшто не вклучуват телевизор..и што мислиш незнаат да читаат..
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeСаб Дек 04, 2010 11:59 pm

Taki252 напиша:
Не сум слушнал како звучи синхронизацијата на Сител и воопшто не ме интересира. Само можам да кажам дека се што што се случува во нашите телевизии е ужас, но за тоа е крива само радиодифузија бидејќи таа даде дозволи за создавање на нови телевизии со што конкурецијата се зголеми и неквалитетот со неа. Бидејќи со толку голема конкуренција уредниците се одкажаа од плаќање на скапи тв серии па се префрлија на ефтини сапуници. А да и уште нешто „Заклетва“ не е прва серија синхронизирана во Македонија туку оние како беа Супер ренџери или така некако.

Затоа и посочив дека зборуваме за првата синхронизирана сапуница/теленовела, или можеби Ренџери ги ставаш во таа категорија?
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Mimito861
Нов Член
Нов Член
Mimito861


Број на мислења : 19
Registration date : 2010-12-04

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 12:11 am

i koja serija mislite deka dosega e najdobro sinhronizirano?

SPORED MENE E LISJATA
Вратете се на почетокот Go down
22а
Член
Член
22а


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 294
Birthday : 1995-11-06
Age : 28
Location : Некаде на Планетата Земја
Registration date : 2010-06-30

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 12:32 am

Ниту една досега
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/makedonija.za.sekogas.be
Phillip
Член
Член
Phillip


Male Број на мислења : 325
Location : Kocani
Registration date : 2010-09-05

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 12:33 am

Што и е филмот на овие од Сител со партизанските филмови во прајтајм?
Оној пат Неретва сега Сутјеска.. Сител телевизија - Page 23 303369
Вратете се на почетокот Go down
22а
Член
Член
22а


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 294
Birthday : 1995-11-06
Age : 28
Location : Некаде на Планетата Земја
Registration date : 2010-06-30

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 12:37 am

Шител ПРЕМИЕРА: Битката на неретва сабота 20,00 Сител телевизија - Page 23 959987

Шиттел ПРЕМИЕРА: Сутјеска недела 20,00 Сител телевизија - Page 23 24632

Зар уште не ја научивте Сител, секој месец бар по еднаш мора да даде некоја од овие Шител премиери
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/makedonija.za.sekogas.be
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 2:02 am

Повеќе ми се повраќа од тоа колку турски и индиски серии се вртат во моментов, отколку од синхронизација. Во моментов ми доаѓа да искажам мал тон тешки погрдни зборови кон А1 и Сител, ама ќе се воздржам.

Замислете, дојдов во ситуација да докажувам дека НЕ ЈА ГЛЕДАМ „Кога лисјата паѓаат“, ме убедуваа одредени душички дека сум ја гледал. Работава не си во тренд ако не гледаш вакви „неверојатни“ серии. Сител телевизија - Page 23 319488
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 2:10 am

Те сфаќам, јас вчера со една таква душичка или ај поточно јавна фаца, влегов во конфликт затоа што тој не ми веруваше дека не гледам Фарма, тврдеше дека со неа заспивал и дека сигурно и сите ние тоа сме го правеле... Сител телевизија - Page 23 945213
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 2:16 am

Ми се допаѓа текстот објавен на сајтот, сега го прочитав. Зборувам за текстот и посебно за обраќањето.
Сега околу моето мислење. Синхронизацијата нормално дека на Заклетва беше најлошо нешто видено досега било каде во Македонијава, но и самите биле свесни дека не може на таа серија ваква синхронизација. Моето негодување тогаш и преогромна изреволтираност беше синхронизацијата на омилените шпански серии. Таа серија како серија беше дно, но се плашев дека и со следна убава ќе се случи тоа и се случи со Дон Жуан. Уште не ми е јасно како можеше да се синхронизираат тие две серии, ужасно е и не знам како да наречам. БЕШЕ УЖАСНО да слушам дека се случува тоа со латино сериите и посебно со аргентинските серии.

Откако се престана со таа синхронизација на латино, ми е сеедно. За турските, и со синхронизација и без синхронизација мене ми се исти. 1001 Ноќ и со синхронизација и без синхронизација ми е иста.

А за зачувување на јазик, некој таму напишал. Па јазик се чува и со читање и пишување, не само со слушање на македонски. Тоа врска нема со синхронизацијава.

А не беа Ренџерите први, и МТВ порано синхронизирала цртани Сител телевизија - Page 23 959987
Вратете се на почетокот Go down
Mimito861
Нов Член
Нов Член
Mimito861


Број на мислења : 19
Registration date : 2010-12-04

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 3:16 am

sepak serijata vo turcija nemal nekoj golem rejting... isto i tuka ke bide
dva pati nedelno.. i tolku nemokni se vo sitel da sinhronizirat kako sto treba, jaka tv se gleda

a1 sekoj den ima po 4 casa sinhronizirana programa
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 3:25 am

Веќе пишав што мислам за ова ама ајде пак. Јазикот се не губи ако има или нема синхронијација. Вака само повеќе се навлекуваат и малите деца да гледаат. Братучеда ми на 5 години гледа и Лисја, Волци, Невестата, и многу други серии. Што е полошо ги знае сите ликови од сериите што според мене за 5 годишно дете не е во ред, а не ги знае ликовите на Дизни. Ние растевме со Том и Џери, а таа и другите деца растат со Полат, Џеврие и сите останати. Внук на другарка ми единсвено можеа да го убедат да јади ако јадеше Каан па бараа снимки по интернет за дедето да јади и после тоа со синхронизација јазикот се зачувувал
За мене штетата е поголема со тоа. Македонскиот јазик не може да се изгуби кога се учи на истиот, се користи насекаде низ говор и читање. Од слушањето друг јазик и читање македонски превод само се проширува вокабуларот на 2та јазици на кои се слуша/чита
Вратете се на почетокот Go down
Mimito861
Нов Член
Нов Член
Mimito861


Број на мислења : 19
Registration date : 2010-12-04

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 3:52 am

kazi na bratuceda ti da gleda tom i jery... istoto uste go ima (na a1 sega ima i nekoj novi epizodi)

http://a1.com.mk/emisii/deca/default.asp Програма за деца!!!!

taka da ne e problem toa.
pocnavme da ucime spanski od tolku seriali, a sega i turski??? ne falas
sinhronizacija sekade se upotrebuva taka da mora i nie da pocneme pomalku
Вратете се на почетокот Go down
Taki252
Нов Член
Нов Член
Taki252


Male Број на мислења : 86
Location : Штип
Registration date : 2010-08-09

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 4:17 am

Каква синхронизација какви глупости, имам чувство кој колку и да се обидува со синхронизирање нема да биде тоа тоа како на пример во Германија или Шпанија. Турски серии нека синхронизираат колку сакаат но американски и латино во никој случај. Сите се уверивме како звучеше „Заклетва“ т.е. колку лошо беше. Затоа нема смисла да расправаме дали треба или не треба синхронизација бидејќи ако нема во никој случај не значи дека јазикот ќе не биде загрозен или слично, а и уште нешто кога синхронизираат не го употребуваат во целост стандардниот македонски јазик туку употребуваат по некој скопски дијалект.
Вратете се на почетокот Go down
Mimito861
Нов Член
Нов Член
Mimito861


Број на мислења : 19
Registration date : 2010-12-04

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 4:52 am

i turskite serii vo eden nacin se sinhronizirat.... glasovite na akterive ne se tie
na pr. seherezad, deckoto od gumus (ne znam kako se vika) isto i devojkata na vreme na dozdovi (najnovata serija)
Вратете се на почетокот Go down
Missy
Топ постер
Топ постер
Missy


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1186
Birthday : 1989-11-02
Age : 34
Registration date : 2009-07-28

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 4:44 pm

Mimito861 напиша:
kazi na bratuceda ti da gleda tom i jery... istoto uste go ima (na a1 sega ima i nekoj novi epizodi)

http://a1.com.mk/emisii/deca/default.asp Програма за деца!!!!

taka da ne e problem toa.
pocnavme da ucime spanski od tolku seriali, a sega i turski??? ne falas
sinhronizacija sekade se upotrebuva taka da mora i nie da pocneme pomalku

Никаде не реков дека нема детски емисии. И тоа беше само пример. Синхронизацијата ги привлекува и помалите да гледаат нешто што не е за нивна возраст. Да се сериите со превод нема да им бидат интересни и да повторуваат цитати од Џеврие или Полат постојано. Ќе се интересираат за други работи. Со превод и брзината на читање се вежба и подобрува. Настрана од тоа што се учат и изрази од други јазици. И да додадам. Во светот насекаде се бара познавање на повеќе јазици. Македонски мал дел од вкупното население знае. Не викам дека треба да се изгуби, далеку од тоа. Баш ние теба да си го чуваме јазикот. Ама познавањето на повеќе јазици барем сега е еден од условите за добра работа и за успех во земјава па и надвор

Многу оф топик завлеговме

После Плачот на виолината, оваа серија ќе продолжи секој работен ден или пак ќе има нешто ново? Немам никаква најава видено
Вратете се на почетокот Go down
MK fan
Член
Член
MK fan


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 429
Birthday : 1993-05-01
Age : 30
Location : Велес
Registration date : 2010-01-13

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 4:51 pm

Не ми пречи синхронизацијата и онака не планирам да гледам уште една Турска серија,она што ми пречи во сето ова е што од Сител се смееа за синхронизацијата на А1 и тврдеа дека никогаш Сител нема да направи такво нешто(Мислам на одредени членови на форумов),но еве сега го направија токму тоа.Инаку за синхронизацијава,малку слушнав и не беше лошо,многу ме интересира кои актери работата на проектов.
Вратете се на почетокот Go down
trajce03
Нов Член
Нов Член
trajce03


Male Zodiac : Aries Број на мислења : 18
Birthday : 1989-04-03
Age : 35
Location : bitola
Registration date : 2010-09-26

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeНед Дек 05, 2010 5:09 pm

vo drugite zemji seriite mu stignuvaat sinhronizirani,televiziite ne sinhroniziraat tuku distributerite na serii ili nesto slicno nekoj agencii i tn.
Вратете се на почетокот Go down
sexandthecity15
Нов Член
Нов Член
sexandthecity15


Male Zodiac : Capricorn Број на мислења : 140
Birthday : 1995-01-15
Age : 29
Location : Kumanovo
Registration date : 2010-08-14

Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitimeПон Дек 06, 2010 12:39 pm

НАСКОРО:

Сител телевизија - Page 23 Bingo660

Уште од пролет го најавуваа а кога ќе почне поима немам.



Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Сител телевизија - Page 23 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 23 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Сител телевизија
Вратете се на почетокот 
Страна 23 of 24Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Телевизија :: Македонски Телевизии-
Отиди до: