Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeСител телевизија - Page 18 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Сител телевизија

Go down 
+32
Natasa
bakigvg
StefaN
Aleksandar Blazzevski
igorao85
Taki252
sexandthecity15
Bayron
trajce03
The Princes
mk06808
TheaEsposito
Edit*Sabine*Susa
SomebodyUnique
Bond Girl
Phillip
House MD
Numberguy
Blair Waldroft
Losteech
bboy123
75ra
janevskir
MK fan
Missy
22а
Игор
LucasScott
Chris
Bobi
Beauty
Burrows
36 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24  Next
АвторПорака
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСре Окт 27, 2010 7:04 pm

Natasa напиша:
...во Сител имаат план Б. Тие пак, по втората епизода од "Бандини" за вечерта ја емитуваа репризно "Малечката невеста"....
Epa dobar e planov, ako ja dadat 10 pati moze nekoj i ke ja gleda... ne mi se veruva koj moze za ova da napise deka e PLAN B koj sto pretsavuva opasnost da narusi necija druga gledanost... ova e ocajnicki pokusaj nekoj da gi gleda
Сител телевизија - Page 18 794320

Јас можам, имаш проблем?
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
bakigvg
Нов Член
Нов Член
bakigvg


Број на мислења : 26
Registration date : 2009-11-06

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСре Окт 27, 2010 9:13 pm

Chris напиша:
Natasa напиша:
...во Сител имаат план Б. Тие пак, по втората епизода од "Бандини" за вечерта ја емитуваа репризно "Малечката невеста"....
Epa dobar e planov, ako ja dadat 10 pati moze nekoj i ke ja gleda... ne mi se veruva koj moze za ova da napise deka e PLAN B koj sto pretsavuva opasnost da narusi necija druga gledanost... ova e ocajnicki pokusaj nekoj da gi gleda
Сител телевизија - Page 18 794320

Јас можам, имаш проблем?

Па добро бе Кристофер, кого правиш луд, зар не гледаш дека никој не го оправда потегот на Сител, па не си мало дете и ти да веруваш во планот Б. И јас ја сакам Сител повеке од А1, ама ако му пишеме на детето во шоло 5-ка со врски, што сме направиле, едно големо НИШТО. Па затоа и бранењето од твоја страна само му одмага на Сител. Позз.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСре Окт 27, 2010 9:33 pm

Јас повеќе не пишувам во оваа тема и онаа на А1, преморен сум од вашите напади. Ако сакате на Велија дајте му и да ве издупи, бар ќе можеме да заокружиме дека ви го направил тоа и физички.

Не ми се верува дека сте на страната на тој манипулатор. Не велам дека овие се сјајни, но ако треба да бирам дефинитивно нема да застанам на страната на Велија. Не зборувам конкретно за некој од тука, туку за целата публика.

И не е Кристофер, туку е Кристијан. Сител телевизија - Page 18 327923
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
bakigvg
Нов Член
Нов Член
bakigvg


Број на мислења : 26
Registration date : 2009-11-06

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСре Окт 27, 2010 9:52 pm

Не сме на страната на Велко далеку од тоа, само криво ми е што се упропасти уште еден медиум во кој гаев надеж.
Вратете се на почетокот Go down
MK fan
Член
Член
MK fan


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 429
Birthday : 1993-05-01
Age : 31
Location : Велес
Registration date : 2010-01-13

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСре Окт 27, 2010 10:31 pm

Зошто воопшто ги мешате сопствениците на телевизиите во ова.Да тие имаат влијание,но само на информативниот дел и политиката на телевизијата,затоа може да не гледаш вести ама се друго да ти смета Сител телевизија - Page 18 650339
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСре Окт 27, 2010 10:45 pm

Јас не држам страна, бидејки не ја гледам ни едната ни другата телевизија, но кога би бирал би ја избрал А1 пред Сител бидејки општо е познато дека народот има повеќе доверба во нив, дека е телевизија која секогаш знае да го погоди вкусот на народот и бидејки пред се се оргинални.
Доволно е да се види програмата на Сител и да заклучите дека е комплетна копија на А1.
Се што почнало на А1 по некое време истотто и на Сител (жанровски).
Затоа изборот и наклонетоста е кон А1, најмногу поради copy/cat делот на Сител.
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСре Окт 27, 2010 10:51 pm

Секако дека А1 е подобра од Сител, засега во секој можен дел (и тоа дури и со прелоша програма во однос на минатите сезони). Сител не се труди да направи никаква иновација на телевизиските екрани.
Ако ги гледаме газдите, ќе видиме дека ни Велија ни Ѕинго не се идеални.
Велија можеби е повеќе во фокусот на вниманието, ама ни вториот не е нешто поарен.
Вратете се на почетокот Go down
blabla
Нов Член
Нов Член
blabla


Број на мислења : 53
Registration date : 2010-08-08

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeЧет Окт 28, 2010 1:02 am

Chris напиша:
Зошто толку се замарате кога и онака не ги гледате тие серии? Или барем викате дека не ги гледате... Сител телевизија - Page 18 199885

blabla прави што сакаш, воопшто не ме интересираат твоите емоции, патем, кој си ти? Сител телевизија - Page 18 493672

живо суштество од видот човек... Сител телевизија - Page 18 310904

патем, имам право да кажам што мислам во врска со телевизиите и нивната работа нели?
и ова со Сител е стварно бедно...
Вратете се на почетокот Go down
Natasa
Нов Член
Нов Член
Natasa


Female Број на мислења : 19
Location : Veles
Registration date : 2010-10-12

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeЧет Окт 28, 2010 3:21 am

Chris напиша:
Natasa напиша:
...во Сител имаат план Б. Тие пак, по втората епизода од "Бандини" за вечерта ја емитуваа репризно "Малечката невеста"....
Epa dobar e planov, ako ja dadat 10 pati moze nekoj i ke ja gleda... ne mi se veruva koj moze za ova da napise deka e PLAN B koj sto pretsavuva opasnost da narusi necija druga gledanost... ova e ocajnicki pokusaj nekoj da gi gleda
Сител телевизија - Page 18 794320

Јас можам, имаш проблем?

Nemam nikakov problem ocigledno e deka ti imas i ne mozes da razmisluvas pravilno... Сител телевизија - Page 18 37860
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeЧет Окт 28, 2010 2:18 pm

Воопшто да не те интересира како јас размислувам, гледај си за себе.
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Natasa
Нов Член
Нов Член
Natasa


Female Број на мислења : 19
Location : Veles
Registration date : 2010-10-12

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeЧет Окт 28, 2010 4:18 pm

Chris напиша:
Воопшто да не те интересира како јас размислувам, гледај си за себе.
heheh ok ne se nerviraj Сител телевизија - Page 18 136792
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeЧет Окт 28, 2010 4:19 pm

И, како поминува Сител изминативе денови? Има по нешто за фалење? Сител телевизија - Page 18 942774
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeЧет Окт 28, 2010 4:53 pm

Нема да дознаеме бидејки Крис повеќе нема да пишува во темава.

Инаку како можеле да поминат ако не катастрофално како секогаш.
Вратете се на почетокот Go down
bakigvg
Нов Член
Нов Член
bakigvg


Број на мислења : 26
Registration date : 2009-11-06

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeПет Окт 29, 2010 12:01 am

Гледам на ТВ ИН (Црна Гора) и ОБН (БиХ), покрај редовниот пресек на Срвајвер емитираат и Срвајвер без цензура, де некој нека објасни до кај се Сител со ова.
Вратете се на почетокот Go down
Phillip
Член
Член
Phillip


Male Број на мислења : 325
Location : Kocani
Registration date : 2010-09-05

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeПет Окт 29, 2010 1:02 am

bakigvg напиша:
Гледам на ТВ ИН (Црна Гора) и ОБН (БиХ), покрај редовниот пресек на Срвајвер емитираат и Срвајвер без цензура, де некој нека објасни до кај се Сител со ова.
bakigvg како може да си толку..
чекај прво индиските срања..па за тоа ако остане време.. Сител телевизија - Page 18 327923

Сител телевизија - Page 18 569862
Вратете се на почетокот Go down
igorao85
Успешен Член
Успешен Член
igorao85


Male Zodiac : Taurus Број на мислења : 616
Birthday : 1985-05-14
Age : 38
Registration date : 2010-02-28

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeПет Окт 29, 2010 1:16 am

У шо е финтата на Срвајвер бе цензура, да не се голи таму Сител телевизија - Page 18 959987 Сител телевизија - Page 18 959987 Сител телевизија - Page 18 959987 Сител телевизија - Page 18 959987
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 7:48 pm

Ги повикувам експертите од Сител да го ѕирнат постов, посебно Јаневски кој е верувам добро запознаен со програмата на А1 од пред некои 3-4 години. Сител телевизија - Page 18 327923

Се надевам пак ќе ме уверите НЕКАКО оти во тоа време ниту една од тие серии ТОГАШ не била гледана од страна на повеќе од 5% од популацијата во Македонија и дека во тоа време А1 и Сител заедно немале ни повеќе од 10% гледаност. Искрено се надевам дека ќе ме уверите дека таков бил случајот.

Можеби и ќе ви поверувам, којзнае. ;)
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Phillip
Член
Член
Phillip


Male Број на мислења : 325
Location : Kocani
Registration date : 2010-09-05

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 8:22 pm

Погледнете ја само А1 во тоа време.. Сител телевизија - Page 18 496622
Вратете се на почетокот Go down
sexandthecity15
Нов Член
Нов Член
sexandthecity15


Male Zodiac : Capricorn Број на мислења : 140
Birthday : 1995-01-15
Age : 29
Location : Kumanovo
Registration date : 2010-08-14

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 8:58 pm

Денес случајно за прв пат фатив малку од "Не ми е јасно" и навистина беше супер, баш ме изненади.

Beauty напиша:
Во денешното издание на емисијата, Весна Петрушевска тотално ме разочара.

Плукање по А1, опозицијата и по Ферхунде и сличните ликови од серијата на А1 беше нејзина тема.
Жената која се изгради како професионален актер и водител,
одеднаш прикажува политички ставови и ниски препукувања зачинети со смешна глума.

Жити се, кажи што зборувала за Ферхунде?
Вратете се на почетокот Go down
22а
Член
Член
22а


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 294
Birthday : 1995-11-06
Age : 28
Location : Некаде на Планетата Земја
Registration date : 2010-06-30

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 9:20 pm

sexandthecity15 напиша:
Денес случајно за прв пат фатив малку од "Не ми е јасно" и навистина беше супер, баш ме изненади.

Beauty напиша:
Во денешното издание на емисијата, Весна Петрушевска тотално ме разочара.

Плукање по А1, опозицијата и по Ферхунде и сличните ликови од серијата на А1 беше нејзина тема.
Жената која се изгради како професионален актер и водител,
одеднаш прикажува политички ставови и ниски препукувања зачинети со смешна глума.

Жити се, кажи што зборувала за Ферхунде?

Нека се пазат, оти Ферхунде ќе им ги пути духовите, па ќе видат они !!! Па ако и дојде на помош и Џеврие е тогаш Сител и Весна ќе бидат во опасност Сител телевизија - Page 18 959987 Сител телевизија - Page 18 959987 Сител телевизија - Page 18 959987 Сител телевизија - Page 18 959987 Сител телевизија - Page 18 959987
Вратете се на почетокот Go down
https://www.facebook.com/makedonija.za.sekogas.be
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 9:26 pm

sexandthecity15 напиша:
Денес случајно за прв пат фатив малку од "Не ми е јасно" и навистина беше супер, баш ме изненади.

Beauty напиша:
Во денешното издание на емисијата, Весна Петрушевска тотално ме разочара.

Плукање по А1, опозицијата и по Ферхунде и сличните ликови од серијата на А1 беше нејзина тема.
Жената која се изгради како професионален актер и водител,
одеднаш прикажува политички ставови и ниски препукувања зачинети со смешна глума.

Жити се, кажи што зборувала за Ферхунде?

Не знам што кажа точно за неа, но начинот на исмејување за мене беше несмешен и низок. И денес кај Мелита беа спомнати Лисјата.
Во поновиве изданија на емисијата не знам како се покажува Весна и што и е тема на глупирање.
Вратете се на почетокот Go down
janevskir
Вип Форумџија
Вип Форумџија
janevskir


Male Број на мислења : 117
Registration date : 2010-01-20

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 10:35 pm

Losteech напиша:
Ги повикувам експертите од Сител да го ѕирнат постов, посебно Јаневски кој е верувам добро запознаен со програмата на А1 од пред некои 3-4 години. Сител телевизија - Page 18 327923

Се надевам пак ќе ме уверите НЕКАКО оти во тоа време ниту една од тие серии ТОГАШ не била гледана од страна на повеќе од 5% од популацијата во Македонија и дека во тоа време А1 и Сител заедно немале ни повеќе од 10% гледаност. Искрено се надевам дека ќе ме уверите дека таков бил случајот.

Можеби и ќе ви поверувам, којзнае. ;)

Нема потреба да ми веруваш. Доволно е да ги погледнеш актуелните програмски шеми на телевизиите и ќе поверуваш Сител телевизија - Page 18 871427
За жал тоа е реалноста.
Што мислиш, зошто тие изгледаат така?
Затоа што така сакаат телевизиите, а гледачите сакаат поинаку? Верувај дека не е така. По скоро, е токму спротивното.

Замисли сега јас како се жалам дека партијава која ја води државава, не ми се допаѓа. Во ред е тоа, но имало парламентарни избори и поголемиот дел од гласачите мислеле поианку.
Е сега гласачите ќе ги замениме со “телевизиски гласачи“ односно гледачи, кои секојдневно, часовно, минутно, гласаат преку својот далечински управувач која серија или емисија ќе ги гледаат. Погоди кои гледачи победуваат. Ако не можеш да погодиш, отвори ги повторно актуелните програмски шеми и ќе ти биде јасно.

Тоа е Losteech. И ти и јас лично, очигледно сме атипични гледачи за оваа средина. И јас не гледам ни турски ни индиски серии, но повеќето гледачи “гласаат“ за нив.

Не го сфаќајте како навреда од телевизиите кон вас, тоа што не ги скроиле своите програмски шеми по вашиот вкус.


За да направиш паралела помеѓу програмските шеми пред 3-4 години и сега, треба во предвид да земеш неколку работи.
Прво и основно, немаше пиплметри. Во тоа време гледаноста се мереше по diary методата. Таа отприлика изгледа вака: Ти даваат едни листови во кои водиш дневник за тоа што гледаш во текот на една недела. Испитувањето се правеше секоја прва недела во месецот.
Ваквиот начин на испитување на гледаноста е прилично примитивен и си има голем број на аномалии. На пример, телевизиите се трудеа најмногу само во неделата кога е испитувањето. Во таа недела ги даваа своите најдобри филмови, емисии и сл.

Еве и еден пример за разликата помеѓу податоците од пиплметрите и diary методата.
Токму во периодот пред да се воведат peoplemeter-ите работев во А1. Заради слабата гледаност(според diary методата) на емисијата на Боки 13 беше донесена одлука истата да се укине, но за да се потврди одлуката решивме да ги почекаме првите резултати од peoplemeter-ите кои требаше да пристигнат за неколку дена. Кога ги видовме резултатите останавме подзинати. Рeoplemeter-ите го спасија Боки. Сиротите испитаници во diary методата очигледно им било срам да пишат дека го гледале Боки13.

Друга работа која треба да ја земеш во предвид пред 3-4 години е распоредот на силите. А1 беше убедливо на прво место, а Сител и Канал 5 скоро и немаа амбиции да се натпреваруваат.
Еве ги првите резултати од peoplemeter-ите (ноември 2007) кои првично беа инсталирани само во Скопје.

A1 23,40%
KANAL 5 13,23%
SITEL 9,71%
MTV 1 6,75%
TELMA 5,44%
ALSAT M 3,57%

Токму затоа што А1 беа убедливо бр.1, а Сител и Канал 5 немаа амбиции за повеќе, им овозможуваше позиција во која тие повеќе ги пуштаа сериите кои тие ги сакаат, а не тоа што гледачите сакаат да го видат.
Драстични промени настанаа кога Сител започна да се приближува на А1.
А1 реши да ја смени стратегијата и се повеќе да се обраќа кон публиката која е помногубројна.
Не велам дека американските серии немаа рејтинзи. Но кога ќе ги спортивставиш со турска/индиска серија разликите стануваат големи. За жал, таквите разлики во моментов не може да си ги дозволи ниедна телевизија која има амбиции да биде најгледана. Иначе мислиш ли дека А1 би се откажала од американските серии од primetime ако тие би имале доволно висок рејтинг? Сум работел во А1 и сега работам во Сител и ве уверувам дека телевизиите (луѓето кои ги креираат програмските шеми) сакаат што повеќе американски хит серии на својата програма, но притисокот на гласачите со далечинскиот управувач и огласувачите си го прават своето.

Борбата е немилосрдна и знам дека е пред се на сметка на гледачите (но и донекаде на имиџот на телевизиите).
Но тоа е. Медиумите во една држава се само огледало на општеството во кое се наоѓаат. Под општество подразбирам, гледачи, држава(власт), политички партии, газди на телевизии, огласувачи, образование, традиција, култура итн.
За жал, како општество не може да се погледнеме во огледало и на одразот да му речеме “грд си!“ без притоа да е грдо и општеството кое е пред огледалото. Како индивидуи можеби сме поразлични. Дури и убави Сител телевизија - Page 18 871427


Последната промена е направена од janevskir на Нед Окт 31, 2010 12:09 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://janevski.daportfolio.com/
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 10:56 pm

Вака, веќе подолго време сме помирени дека американски серии во наредниов период тешко дека ќе гледаме.

Друга работа - зошто од понеделник до петок (дури и преку викенди), цел прајм-тајм, и на А1 и на Сител е исполнет со ТЕЛЕНОВЕЛИ? Ако веќе народот сака да гледа теленовели, еве нека бидат доминантни навечер, ама што е со другите содржини? Ова доаѓа како дискриминација на луѓе кои сакаат да гледаат и нешто друго. Гледам компарација со Влада што се избира преку избори. Владата треба да биде добра само кон тие што ја гласале, или кон цел народ?
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 11:03 pm

Пиплметрите си го покажаа својот кредибилитет во моментот кога А1 убедливо имаше најголеми рејтинзи на денот на кој се случи скандалозниот „црн екран“ во знак на „протест“ против одлуката на СРД.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=65701

Цитат :
Ниту Рамковкси ниту агенцијата која го мери рејтингот на телевизиите не даваат објаснување како е можно во првите два часа на денот на молкот на А1 рејтингот на телевизијата со црн екран да биде двојно поголем од сите други телевизии кои емитуваа редовна програма. Апсурдни се и официјалнтие обајснувања дека 90 насто од гледачите на А1 во моментот на самоисклучувањето на програмата се префрилиле на телевизиите кои емитуваат програма на албански јазик а ниту еден на програмтие на Сител, Алфа, Телма или Канал 5.

Демагогии немојте сега да ми продавате. Можеби А1 е најгледана навистина (не велам не), ама во тие апсурдни граници како што некои наложуваат? Нема шанса.

Друго нешто што ми доаѓа на памет, кога веќе ги споредуваме американските и шит сериите е фактот што се е во еден одреден период помодарство.

Кога LOST беше најгледана тука, сестра ми (тогаш со своите скромни пет години) ја гледаше заедно со мене. Знаете зошто? Затоа што сите нејзини другари (од ЗАБАВИШТЕ) ја гледаа. Не дека ја разбираа, туку ете - беше популарна и мораше сите да ја гледаат.

Сега иста е ситуацијата и со.. Кога Лисјата Паѓаат. А1 да сака да направи бум со американска серија - ЌЕ НАПРАВИ. Велија не го сака тоа. Не сака да си троши буџет.

А, верувајте, во моментот кога ќе опадне популарноста на ориенталните шитови, пак магично на програмите ќе се појават „непопуларните“ американски ТВ серии.

Тогаш мистично вкусот на гледачите ќе се промени. Исто како што и лани на необјаснив начин сите ја засакаа Шехерезад, иако добро се сеќавам дека во првите две недели од прикажувањето никој не се „тресеше“ за серијата како што подоцна кажуваа испитувањата. (со оние смешни 30% гледаност на репризите од Шехерезад наспроти фудбалот на Сител кој „никој не го гледаше“ според пиплметрите, нели).

Јаневски, во право сте дека сум атипичен гледач. Ама верувам дека има многу повеќе атипични гледачи отколку што бројките во моментов покажуваат. Па погледнете ги сите проклети македонски форуми?! Не е ваљда дека сите сме шизофреници што одбиваме да гледаме нискобуџетни сапуници??? И уште една работа - телевизиите треба да се потрудат да понудат програма за сите генерации и вкусови, а не да играат на картата „да земат гласови од СЕЉАЦИТЕ“, како што прават нашите мизерни партии (кога веќе започнавме со оваа аналогија да се занимаваме)... ;)


Последната промена е направена од Losteech на Саб Окт 30, 2010 11:06 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitimeСаб Окт 30, 2010 11:04 pm

Сосема го почитувам постот на Јаневски. Иако јас како обичен гледач сум огорчен што на нашите телевизии владеат турски и индиски срања, сепак, да тоа е она што го сака масата а ние малобројните за жал немаме никаков удел.
Затоа и ние симнуваме она што сакаме од интернет, најчесто прајмтајм американски серии кои се во ек низ светот.
Можеби честопати го искажувам својот револт врз темава (и некој тоа го сваќа лично), но сепак морам некаде да се издувам што нашите телевизии се онакви какви се (а ако не на форум, каде тогаш?!)
Не ми се допаѓа што Сител па и А1 се претворија во тоа што се денес, а не држат ниво на квалитетна телевизија (како Алфа да речеме), но борбата за рејтинг е сурова.
Само едно не ми е јасно! Каде се оние гледачи кои очајно тагуваа по гаснењето на кабелските Нова и ХРТ 2? Таму барем оди одлична програма која не е создадена од шитови?
Што е со таа маса на народ која сака прајмтајм и добар филм? Каде отидоа? Се задоволија со Долината на Волците или...?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Сител телевизија - Page 18 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сител телевизија   Сител телевизија - Page 18 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Сител телевизија
Вратете се на почетокот 
Страна 18 of 24Отиди на страна : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Телевизија :: Македонски Телевизии-
Отиди до: