Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeПредрасуди кон латиноамериканските серии Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Предрасуди кон латиноамериканските серии

Go down 
+8
Ana-Marija
Beauty
Burrows
solange
Bobi
Chris
iva_macedonia
Pitt
12 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Pitt
Топ постер
Топ постер
avatar


Male Број на мислења : 1074
Registration date : 2009-08-21

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeПет Окт 30, 2009 5:51 pm

Многумина од нас сигурно имале прилика да се најдат во незгодна ситуација,со оглед на тоа дека нашето општество во целина има предрасуди кон,како што тие ги нарекуваат ''шпанските серии''.Размислував подолго на оваа тема,и дојдов до заклучок.Крајот на деведесетите и почетокот на новиот век,латиноамериканските серии беа гледани во значително поголем број во нашата држава,за разлика од сега,каде што истите гледачи на ''Kassandra'',''Marisol'',''La usurpadora'',''El privilegio de аmar'' итн. имаат предрасуди кон овој тип на серии.Зошто?
Нашите телевизии имаа најголема соработка со Televisa која што во тој период е препознатлива по класичните серии,каде што претежно главната протагонистка е наивна девојка која што е заљуена во згоден богаташ,но тука е неговата мајка да и го загорчи животот.На луѓето им здодеаа сличните приказни и одеднаш сите гледачи на латиноамериканските серии се сметани за заостанати луѓе,изумувајќи го фактот дека со тек на времето,истите ''шпански серии'' еволуираат во посовремени и поквалитетно обработени проекти,кои што се се помалку патетични.Искрено не ме чуди фактот што турската серија ''1001 ноќ'' ја следи голем успех кај нашите гледачи.Тоа е класична серијаа како сите кои беа прикажувани во наведениот период,но разликата е во тоа што е турска а не шпанска серија (тоа е многу важно кај гледачите кои што се алергични на латиноамериканските серии).
Да не бидам протолкуван погрешно,од денешен аспект гледам поинаку на класичните серии од минатата деценија,помалку ми недостасува патетиката,и воопшто тој период.
Како и да е,прашње е кога ќе изчезнат предрасудите кај повозрасните гледачи и моите врсници кои што можеби не погледнале ниту серија....Жалосно....
Вратете се на почетокот Go down
iva_macedonia
Топ постер
Топ постер
iva_macedonia


Female Zodiac : Leo Број на мислења : 1193
Birthday : 1994-07-26
Age : 29
Location : Пробиштип
Registration date : 2009-03-11

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeПет Окт 30, 2009 6:16 pm

И не само кај нашите врсници туку и кај повозрасните кои на пример ако ме прашаат што најмногу гледам на Тв и кога почнам да им ги набројувам сериите веднаш почнат да се чудат а некои професори дури и на тоа гледаат како непристојност затоа што тоа бил туѓ живот Предрасуди кон латиноамериканските серии 77841
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeПет Окт 30, 2009 7:19 pm

Глупости на кило, јас секогаш влагам во голема дебата со поединци кој ке речат ГЛЕДАШ ШПАНСКИ СЕРИИ? Предрасуди кон латиноамериканските серии 521588

од кога ке ги спуштам на земја со големо образложение за тоа какви се тие серии и зашто гледам, истите тие кутри луге сваќаат дека немаат појма од животот, не гледаат подалеку од својот нос (периодов од Шехерезад) и едноставно се замолчуваат и се почнува друга тема!

а истите тие кутри души сум ги начекал како гледаат серија од ваков тип кога се дома, но се разбира, за да се направат во друштво многу големи мажи или паметни фаци ке направат се, а глобално кај нас владее мислење дека тие НЕ се за гледање и така глобалното овчјо поле го следи овчарот предводник (измислениот тренд) која нема врска од животот!
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeПет Окт 30, 2009 9:04 pm

Никогаш ама баш никогаш не сум се сретнал во таква ситуација, едноставно знам дека кој и да ми вика и тие гледаат. И не се срамам од тоа затоа што тие треба да се срамат гледајќи серии бетер од латино-американските т.е наречена Шехерезада.
Вратете се на почетокот Go down
solange
Топ постер
Топ постер
solange


Male Број на мислења : 4033
Registration date : 2008-08-19

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeПет Окт 30, 2009 9:16 pm

Јас искрено не ги осудувам тие што ги критикуваат сериите,без разлика на содржината,и од каде се.
Најбедно ми е кога некој што гледа српски,хрватски и турски серии,плука по латиноамериканските само затоа што се "шпански",не ми се верува до каде ќе стигне простотилакот на нашиов народ Предрасуди кон латиноамериканските серии 505725
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeПет Окт 30, 2009 9:20 pm

Абе беден менталитет, изгниен и избледен што сакаш од тоа Предрасуди кон латиноамериканските серии 557897
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeПет Окт 30, 2009 9:30 pm

Не гледам латиноамерикански серии, а и не ги сакам многу (а и да ги гледам, не ги следам редовно), ама немам ништо против оној што ги гледа. Мислам дека никој од моето опкружување не е фанатик по теленовели, ама не сум сретнал некои предрасуди за нив по муабети.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 12:26 am

Па сега до душа и нема многу предрасуди, јас кога бев основно што значи пред едно шест години, предрасудите беа многу појаки, денеска и онака секој прави и гледа што сака Предрасуди кон латиноамериканските серии 353532
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 12:31 am

Порано имаше предрасуди кога беа многу погледани. Не дека сега не се гледани, али гледаноста им е помала во споредба со порано. Се уште класичните теленовели привлекуваат гледачи, особено старата популација која како и да - ги гледа, без разлика од која и да се продукција.
Според мене класичните новели се и многу поинтересни од новосоздадените латиноамерикански серии (читај - Телемундо). Додека ги има на Балканот, ќе ги има и кај нас. Турски нека има, али 1-2 се доволни, латино не се споредуваат со ништо.
Она што мислам дека треба да се стави настрана од било каков термин - шпански серии се бразилските серии кои привлекуваат внимание ако се доволно атрактивни.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 12:40 am

Не знам зашто нонстоп повторувате дека гледаноста им е намалена, јас не приметив никаква намаленост, во која куќа и да влезам се гледа дома таква серија
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 12:41 am

Не како порано, последниве неколку години им е намалена во споредба со порано, али сепак константна гледаност си имаат последниве години.
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 1:00 am

Сепак мислам дека има разлика од шпанска до хрваска до бразилска и каква уште не серија
Шпанските се апла вештачки со никаква глума и една со друга се повторуваат.Хрвативе дали дека ни се блиску со менталитетот па ок се али и тие имаат уште мн да гураат
Бразилските мислам дека се најквалитетни(според мене) и во глума и во продукција и во содржина и во се останато
Не гледам шпански серии(сега моментално не гледам) сум гледала многу во македонија али некако наеднаш сфатив дека не се по мој вкус и дека се губење време
Не осудувам никој што ги гледа,секој има различно мислење и не можам да го обвинувам за тоа без аргументи и почитувам сечиј избор,не викам дека сум во право...
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 1:59 am

Мислиш дека хрватските имаат подобра глума? јас на пример не се согласувам, латиноамериканските серии ми се толку добри што ги ставам на второ место во светот, се разбира после американските прајмтајм
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 3:09 am

Од жанр - сапуници, дефинитивно на прво место се латино сериите.
Какви хрватски, какви италијански, француски, врска немаат, а најлоша реализација дефинитивно имаат американскине сапуници (Светот се врти и сличните), со обична камера мислам дека се снимани.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 3:18 am

Да, американските или daytime серии т.е сапуници ми се најодвратни.

Латино никогаш нема да го отстапат првото место иако американските прајмтајм ми се подобри, а од оние што ги наброја Дани италијанските се доста добри (не Маѓепсани). Порано имам гледано доста добри италијански серии, драми, ситкоми и сл. Хрватските ги почитувам затоа што си имаат некоја гледаност, ниво и продукција, секако и актерска екипа и си се трудат колку толку да прифатат гледачи. Германските и француските ги ставам на најниско ниво, дефинитивно (од оние што имаме видено). А за грчки да не навлегувам, тоа мислам дека телевизорот и да ти е на најмало volume ќе ече Предрасуди кон латиноамериканските серии 24632 Предрасуди кон латиноамериканските серии 24632 Предрасуди кон латиноамериканските серии 24632 Предрасуди кон латиноамериканските серии 24632 Предрасуди кон латиноамериканските серии 24632 Предрасуди кон латиноамериканските серии 24632
Вратете се на почетокот Go down
dijanape
Топ постер
Топ постер
dijanape


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1184
Registration date : 2008-12-21

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 3:25 am

Ја гледам секоја серија што ќе ми се допадне не ми е битно дали е шпанска, турска, бразилска итн. едноставно ме нервираат хрватските не знам и јас зошто но не ги обожавам многу но ја гледав Нина.
И јас имам доста пријатели кои како што кажа Крис се кутри души кои скришно гледаат серии а се прават дека не е така но и јас ги спуштив на земја и сега си признаваат кои серии ги гледаат и се распрашуваат што ќе се случи.
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 5:36 am

Мене ми е чудно зошто некој се срами да каже дека гледа серии?Па што тој што гледа серии е глуп или лошо праи нешто па да крие и да се срами од тоа...глупости
Хрватските ми беа интересни некако дека најблиску ни беа со менталитетот и јазикот но далеку од тоа дека имаа добра глума.Се трудат добро да глумат но им треба уште...Забранета љубов колку е вештачка у глумата леле....
Шпанските не знам зашто не ме привлекуваат више,но ако ми се пружи шанса би гледала некоја интересна а и плус тука не се емитува никоја латиноамериканска така да немам каде да гледам освен да симнувам
Вратете се на почетокот Go down
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 1:23 pm

Јас сум фан на серии особено на Аргентинските бидејки се број,1,сега доста мои пријатели ги следат сериите,така да не сум се сретнала со такви предрасуди,некој да крие дека гледа таков вид на серија,иако знам дека ги има тие предрасуди,на разни форуми и слично.Нема причина да се крие дека сакате да гледате некој серија или да криете дека ви се допаѓа,еве пример Ангели,доста ја критикуваат како научна фантастика но мислам дека погледнуваат барем по малку во една епизода,бидејки има некоја интересност.Кај моите другари доаѓа до изолација на латиноамеркинаските пејачи,еве тие не ни знаат дека постои Талија како пејачка,или Еребеде,а ги следат сериите.Па тоа е зараза...како вирус
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 2:00 pm

А што ако Ангели е научна фантастика? па Волжебнички не беа, и уште куп серии? не знам што ви станало со тоа што ја критикувате фантастиката кај Ангели Предрасуди кон латиноамериканските серии 945213

Талија е популарна пејачка во целиот свет, и кај нас ја знаат не е дека не ја знаат, но нашите музички телевизии се толку прости што не можат да пуштат ништо од далечни пејачи како Талија, значи они веќе почнале од јутјуб да ги крадат македонските спотови, па јас ке очекувам Талија да ми ја пуштат Предрасуди кон латиноамериканските серии 24632 Предрасуди кон латиноамериканските серии 24632 а дека е популарна е, оди во Скопје во секоја музичка продавница ке ја најдеш цела нејзина дискографија, додека за RBD приказната е друга, кај нас премногу доцна ги пуштија, а и факт е дека во една држава не може двете верзии на Бунтовници да успеат, кај нас први дојдоа Rebelde Way како што и треба и затоа они се по ценети кај нас, додека во другите земји од балканот RBD се на сите страни и си имаат и концерти таму, Rebelde Way ја укинаа со нула гледаност
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Blair Waldroft
Успешен Член
Успешен Член
Blair Waldroft


Female Zodiac : Taurus Број на мислења : 836
Birthday : 1994-04-26
Age : 30
Location : In a Gossip world
Registration date : 2009-08-07

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 5:27 pm

Јас не кажав дека не ги гледам Ангелите,ги манав еден период ама сега пак ги гледам бидејки повторно се забавни,и си имаат своја приказна,инаку за Талија..ни да зборувам...проблемот е што кај нас повеќето слушаат народно-Васил Атанасов и ја слушаат Цеца(кога си помислам како беше на Нова година,никако),кај нас ретко некое машко да слуша странска музика
Вратете се на почетокот Go down
Pitt
Топ постер
Топ постер
avatar


Male Број на мислења : 1074
Registration date : 2009-08-21

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 6:40 pm

Јас во принцип немам предрасуди кон стилот на музика.Иако мене лично не ми се допаѓа турбо фолкот,не сум од оние кои што ги осудуваат љубителите на оваа музика,од причина што секој има право на различен избор.Во секој случај мислам дека рапот влијае негативно,поточно буди агресивност кај повеќето слушатели.За да се создаде добра песна нема потреба од пцовки и вулгарности.Што се однесува до латиноамериканските песни,ги обожавам.Штета што кај нас е запоставена соработката поради недоволниот интерес за серии,а со самото тоа и музиката.
Да се надоврзам на темата.Скратените верзии на тв новели кои што редовно излагаат на киосците во Србија,всушност биле наменети и за нашето тржиште,но благодарение на претпоставката дека во нашата земја нема да има доволен интерес,соработката не е воспоставена.Пред некое време единствено ја издадоа скратената верзија на Бунтовници,очекувајќи дека младите гледачи ќе направат добар промет,
но не ги постигнаа очекуваните резултати,па затоа уште помали се шансите за увоз на некоја друга сапуница наменета и за повозрасната публика.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 7:01 pm

А зашто тоа е така? Затоа што никаков маркетинг нема за тие ЦДиња во нашата земја, освен ние кои сме на форум за новели, никој друг сигурно не е упознаен дека се даваат ЦДиња од Бунтовници. Да оди реклама на некоја телевизија, и те како ќе се купуваат тие ЦДиња, али нормално телевизиите не сакаат да слушнат рекламирање на серии со српски титлови.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 7:10 pm

Јас не се согласувам дека не се направи добра продажба од тие цедиња, затоа што чим едвај најдов за мене да си купам тоа значи дека е распродадено
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Pitt
Топ постер
Топ постер
avatar


Male Број на мислења : 1074
Registration date : 2009-08-21

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 7:25 pm

Тоа во голем дел зависи и од локацијата,а и како што напомена Дани,освен ние на форумов,ретко кој е запознаен со продажбата,и воопшто поголем дел од населението попрво би купило обичен американски филм,отколку скратена верзија на некоја тв новела. Предрасуди кон латиноамериканските серии 650207
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitimeСаб Окт 31, 2009 7:37 pm

Јас не пример дознав на форумов дека тоа се продавало, инаку ке го пропуштев Предрасуди кон латиноамериканските серии 493672 Предрасуди кон латиноамериканските серии 493672 затоа што не купувам Свет, глупаво е списанието али ако има серии и тоа како ке ги купувам
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Sponsored content





Предрасуди кон латиноамериканските серии Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предрасуди кон латиноамериканските серии   Предрасуди кон латиноамериканските серии I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Предрасуди кон латиноамериканските серии
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Забава :: Оф Топик-
Отиди до: