Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeБугарска телевизиjа Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Бугарска телевизиjа

Go down 
+4
Beauty
Chris
Burrows
dido1302
8 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
dido1302
Нов Член
Нов Член
dido1302


Број на мислења : 20
Registration date : 2009-10-25

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 1:30 am

Сакам да отворам тема за бугарска телевизиjа. Извините ме за недобар македонски , но много ми е интересно защо во Македониjа имате во кабелна толко много срапски , харватски канали и ни един бугарски освен таа тапота Планета. Има ли интрес за други бугарски телевизии ? Каj нас има много телевизии и емисии кои мислим ке ви допаднат. Освен това мислим да е jазик не толко различен от македонски и лесно ке гледате и разберете. Имаме много други музички телевизии кои немат нищо общо с тапата балканска чалга , сушто филмови , спортни и неколко национални с много добра професионална визиjа кои емитират наи-нови филмови от света и интресени игри и шоу програми као например Сървайвър , Форт Бояр ( с участие на Бугариjа , Србиjа и Турциjа и защо не и Македониjа во будеще ) Биг Брадър , Денсинг Старс , Мюзик Айдал , Стани Богат ( Who wants to be a millionaire )
и Цената ( Моментот ) на истината и още много други интресени бугарски и чужди продукции. Дали некои следи бугарски теливизии и кое ме у най- интересно ? Надевам се да обсадиме тук со всеки кои му допага бугарска телевизиjа. Мислим да е интересна тема и да коменираме сичко най- интресно тук. Благодарам предварително.
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 1:44 am

Освен Планета јас сум слушнал само уште за bTV, Balkanika и Хит ТВ (мислам бугарски беше тој канал), инаку можеш ли да ни напишеш кои други телевизии ги има во Бугарија и да дадеш линкови до нивните веб-сајтови? Бугарска телевизиjа 871427
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин
avatar



Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 1:46 am

http://www.televizora.com/
http://www.neterra.tv/bg/
еве ви бугарски телевизии гледајте


Последната промена е направена од M@RKO на Нед Окт 25, 2009 1:56 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Burrows
Модератор
Модератор
Burrows


Male Број на мислења : 3665
Registration date : 2009-01-09

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 1:47 am

Пардон, покрај гореспоменатите сум слушнал и за Нова, БНТ и Фен ТВ. Бугарска телевизиjа 996773
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин
avatar



Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 1:57 am

Burrows напиша:
Пардон, покрај гореспоменатите сум слушнал и за Нова, БНТ и Фен ТВ. Бугарска телевизиjа 996773
ехе блгарски сам чул мнго сичко най ми харесват обичам ги Бугарска телевизиjа 24632
не стварно бугарски канали имав можност да гледам кога имав стелитска
кај нас имаја претставништво од сателитскава
http://www.itvpartner.com/
ама веќе нема и само не зеаја тие од македонија и им ја зедоја таму незнам лицена ли то и веќе нема а убоо беше барем канали имав топ да гледам топ филмови, серии бугарскиот Survivor го гледав таму на Btv
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 2:35 am

Па и да сакаме ние да гледаме бугарски телевизии што можеме да направиме? ништо, кабловските оператори сами се решаваат што ке има, а што не

инаку за бугарски телевизии, сум слушнал дека кај вас се даваат многу добри латино серии, поточно нови Бугарска телевизиjа 996773 па ете тоа би сакал да имам Бугарска телевизиjа 736967
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 2:55 am

Абе што ќе ти се, може имаат најнови латино серии, али синхронизацијата е полоша и од кај нас, таму се слуша и оригиналниот шпански/португалски/турски јазик, и бугарската синхронизација, турли тава е, али Бугарите навикнале на тоа од самиот старт на сериите и нормално дека не им пречи.
Инаку Милионерот им се вика СТАНИ БОГАТ Бугарска телевизиjа 24632 Многу смешни називи имаат Бугарска телевизиjа 24632
Имам слушнато за bТВ, за Нова, тоа е тоа и секако за Планета која ја има по кабловскиве, али не знам дали воопшто некој гледа тоа. Е не знам Балканика дали е бугарска, мислам да, и таму е ист случај со Планета, дури и полошо.
Инаку не знам, мене не ме привлекуваат бугарските телевизии, истите шоуа ги имаме ние, сериите не ме привлекуваат затоа што се синхронизирани, така да тоа е тоа. Плус поблиски ни се соработките и поблиско е прифаќањето на екс ЈУ шоуата отколку бугарските, пред се' поради јазикот.
Абе Бугари, кој ве тераше да синхронизирате и да откупите турски серии, сега и кај нас тоа стана глупав тфенд на А1 - телевизијата која е пробугарски настроена (Идол, синхронизација, турски серии).
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 3:01 am

Абе не дека би ја гледал таа телевизија со серии, него онака би сакал да ја има по програмиве да сум во тек со она што се дава Бугарска телевизиjа 462314 инаку Планета Бугарска телевизиjа 195609
порано сељаците се палеа на тие силиконски пејачки, ама веќе ни они не ја гледаат, и не знам зашто сите викаат македонскиот јазик е сличен со бугарскиот... ДА СЛИЧЕН Е онака во глобала ако гледаш, ама јас искрено дали 20% од зборовите им ги разбирам, нив им е лесно да го разберат нашиот, тоа го приметив на ИДОЛ, но на нас воопшто не ни е лесно да го разбереме бугарксиот
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
dido1302
Нов Член
Нов Член
dido1302


Број на мислења : 20
Registration date : 2009-10-25

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 3:06 am

Радвам се дека има сепак интерес. Ето още линкове.

http://zavesata.com/page.php?5!
http://www.online-televizia.net/ringtv
http://tv-play.hit.bg/tvkanali.html
http://tv-out.org/viewpage.php?page_id=42
http://ring.bg/shou/live/- спортна
http://www.e-televizor.com/channels.php


За сожаление не работат сите стриймови. Просто некои телевизии са платени други не и тн... Най- добро е ако имате сателит да гледате бугарски. Не са много ефективни теа линкови.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 3:12 am

Се би дал да имам сателитска, колку само програми ке си имам Бугарска телевизиjа 372430 овде во маало кај мене сите имаат ставено уште од времето кога немало кабловска, треба и јас да си ставам Бугарска телевизиjа 942774
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
dido1302
Нов Член
Нов Член
dido1302


Број на мислења : 20
Registration date : 2009-10-25

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 3:58 pm

Па нормално да не занете нищо за Бугарска телевизиjа защо имате само Планета коя е само чалга и нищо друго.. Мислим да сте предубедени и сте настроени против сичко кое е бугарско , а сакате сичко югослоенско. Не сте прави бугарите прават добра телевизиjа защо на неколко големи тв корпорации кои прават канали за цел Балкан като FOX например са с офис в Софиjа . Синхронизациjа е друг вапрос каj нас ни се допага защо имаме много добри актерски гласови и синхронизациjа е много добра. Шоуто Стани Богат се нарича така просто защо наградата не е еден милион и нема логика да е Милионер. Имаме много други музички телевизии и имаме много качествена друга музика коя е не е чалга сас силиконски певачки ама вие и с ова не сте наясно. Имаме много спортски канали и предаваме сите 7-8 големи футбалски чемпионати во светот. Правиме ТВ серии имаме во момемтот една коя се казва Забранена любов. И филми правиме , но според мен совсем умишлено и нарочно ви се говори толку малко за източниот ви сосед. Па ние не сме толку лоши и пропаднали колку може би си мислите и постоянно гледате се на север кам Сърбиjа . Може би некой не сака да имате добри и приятелски односи сас нас както сакаме ние. Телевизиjа и медии като цело мислим да са во моментот най- добар источник за информациjа за околности и се надевам дека ке разбрете во Бугариjа лугето са много по добре настроени кам македонци от колкото вие кам нас . Толку години живеем като соседи и знаем много малко едни за други. Надевам се отношения и релации да са ни поблизки защо никоj во днешeн свет нема нужди от конфликти и спорови. Чесно ви казвам понекога си мислим че во Македониjа се покажува за Бугариjа или лошо или нищо. Ова не е политички форум и се надевам телевизиjа да даде начало на добрите односи между нас.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 4:13 pm

Ми се допаѓа мислењето, не треба никакви политички убедѕвања да бидат акцентирани во темата затоа што ова е тема за бугарската телевизија.
Е вака сега - кажа дека имате одлични синхронизатори, гласови. Како прво, и ние имаме одлични гласови, па пак НИКОЈ не може да ја прифати синхронизацијата. Второ, вашата синхронизација е полоша од нашата и сега ќе ти кажам зашто - кај вас се слуша и оригиналниот и синхронизирачкиот јазик во серијата, кај нас е исклучен оригиналниот , а се слуша само гласот на синхронизаторите. Трето и најбитно - и покрај сите овие подобности, кај нас не се прифаќа, а кај вас се прифаќа синхронизацијата. Зошто? Одговорот е - затоа што кај вас од почетокот на прикажување на било какви теленовели, тие се синхронизираат, а кај нас по 12 години активно давање на "шпански" серии, не може некој туку така одеднаш да ја прекрати навиката на слушање на шпанскиот јазик.
Дали кај вас постои нешто, а да не е синхронизирано, многу ме интересира.
ЗАБРАНЕНА ЛОБОВ е сапуница. Ние ја имаме хрватската верзија која оди кај нас, а вие сте си направиле своја. Подобри сте од нашата продукција затоа што правите сопствени серии, сте почнале да правите, а ние кога не правиме, полесно ни е да земеме од југословенско говорно подрачје, отколку од бугарско, поприфатливо е.
Вратете се на почетокот Go down
Bobi
Супер Модератор
Супер Модератор
Bobi


Male Zodiac : Pisces Број на мислења : 11860
Birthday : 1987-02-20
Age : 37
Registration date : 2008-08-11

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 11:32 pm

Денеска иначе се испокаравме со едни Бугари кои не нарекоа Бугари и дека сме немале историја, име, цела скоро Македонија дека била со Албанци, па еден патриот што го имаме готов беше да се степа, ама се возржавме Бугарска телевизиjа 24632

Морав овде да го спомнам да забегам малце од оф топик, мислењата ќе ги читнам сега.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeПон Окт 26, 2009 1:17 am

Па што не сте ги затепале? јас искрено ги почитувам бугарите и сите други народи, но кога некој не ме почитува мене како македонец, јас него и неговата нација ке ја направам подоле од ЃУБРЕ!
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
dido1302
Нов Член
Нов Член
dido1302


Број на мислења : 20
Registration date : 2009-10-25

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeПон Окт 26, 2009 1:54 am

Абе много сакам кога сборуваме за телевизиjа да не се навмесва историjа ама явно нема как да стане.Разберете никой не може да се откаже от своя историjа и нем право да негира друга. Проблемат е че много неща совпадат во нашите истории и затоа е овой проблем. Но както при вас така и при нас има много луге кои само барат да создават конфликти. Вместо да сме по-силни и обединети на Балкан сега сме много малки даржави и по-големи ни контролират. Ние имаме такава поговорка -Разделай и владей. Но стига толко за историjа нека да се гледа будеще. За синхронизациjата каj нас чуждиот език е много тих и почти не се чува така че никой не се затруднява да разбере. Разбира се сериите каj нас са синхронизирани , но имаме много филми со субтитри. Просто каj вас е различно и вас ви се допага повеке со субтитри но и синхронизациjа си има своите приоритети. Мен лично ми допагат и двата начина , но за луге кои немат можност да седнат и от краj до краj да читат субтитри синхронизиране е по- добре. Може и да се прави нещо докато слушаш сериjа , а инак седаш и читаш и ако некоj не види добре треба да му читаш ептен досадно. Понекога има фрази кои не са приведени буквално от чужд jазик , а променени от преводачи , но винаги смисал се запазва и никой не се обарква. Например комедии стават дори по- смешни защо в известен смисал английски например е беден jазик и некои елеменарни фрази могат да се преведуват по много различни начини на бугарски. А за бугарски серии верно има ама не са достатачно. Едно време по социализам имахме много добро кино и правехме много филми. Сега нема толко наши филми , се по-трудно и скапо става кино и затова ни заливат американски и други продукции.. Имаме много добри актери но по-голема част играят во театри. Во момента в театар ни е сила и понекога изкарваме средно добри европски филмови като Дзифт (кои спечели награда на московски кинофестивал ) , Мила от Марс , Откраднати очи , Светот е голем и спасение дебне от всекаде , Източни пиеси и други.. Все повеке балкански филмови проекти се пускат на пазар. Например во Източни пиеси играе известна турска актреса , во Прогноза има известен харватски глумац , имаме и филми са срабски актери. Ако има каде да гледате Прогноза ви препорачувам да гледат добар филм во кои се говори за конфликти на Балкан. Актерите играт роли на срапски , бугарски и македонски сарфист кои попадат на турски остров докато карат сарф. Има и други добри филмови но не мисла да ви занимавам. Кои сака може да си намери. Ние сме отворени за савмесни проекти со сите земи и се надевам да не гледаме както казват тук като кон со капаци - само каj нас и да сме слепи за соседи а да се интересуваме и от култура на наши соседи.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeПон Окт 26, 2009 2:12 am

Ме заинтересира ова за филмот Конфликти на Балканот Бугарска телевизиjа 24632 мора да е нешто интересно Бугарска телевизиjа 319488

инаку ситуацијата на нашата филмска продукција не е многу далеку од вашата, затоа што и кај нас порано имаше извонредни телевизиски проекти од секаков вид кој ке останат запаметени во историјата, но сега скоро никој не се труди да направи нешто, само купуваат и купуваат Бугарска телевизиjа 996773

инаку за глупоста наречена синхронизација, мене лично ми смета затоа што јас ги разбирам целосно и англискиот и шпанскиот јазик, така да ако веќе ги знам јазиците, сакам нивните проекти да ги гледам и слушам како што доликува... среќа што досега не се синронизирала некоја серија која ми се допаѓа, досега имаат синхронизирано само две Бугарска телевизиjа 723361
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Reese Witherspoon
Нов Член
Нов Член
Reese Witherspoon


Female Zodiac : Scorpio Број на мислења : 65
Birthday : 1995-11-05
Age : 28
Registration date : 2009-03-13

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeПон Окт 26, 2009 9:42 pm

Бугарите се стварно супер луѓе. Синхронизацијата неможам да ја слушам бидејки не сум навикната на тоа но гласовите на глумците што ги синхронизираат им се супер. Можеби треба да даваат повеке бугарски телевизии да видиме инешто поразлично но не некои како Балканика Фен-тв(мислам дека беше бугаска) Планета и др. Според мене од тие бугарски програми што ги даваат кај нас, најдобра е БТВ(би ти ви). Бугарска телевизиjа 327923
Вратете се на почетокот Go down
dido1302
Нов Член
Нов Член
dido1302


Број на мислења : 20
Registration date : 2009-10-25

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeВто Окт 27, 2009 2:22 am

Добри теливизии каj нас са БТВ , НОВА ТВ , ПРО БГ , ТВ 7 , ВВТ , БТВ комеди , Диема фамили и други.. Национална БНТ е слаба и не толко интересна. Интересни спортни са Диема , Диема 2 , Ринг БГ , Канал 3 , Cable Tel Sport 7 и други. Музички телевизии са City TV , ММ , ФАН ТВ , Фолклор и други . Има и други кои не са от Софиjа , но кои са добри като MSAT от Варна , NBT от Пловдив и други. Политически и бизнес са RE-TV и EBF . Има и други телевизии от Бугариjа , но тези са най- популарни. Тук се гледат и такви чужди с клонове за нас и преведени като FOX , AXN , Hallmark , HBO , МCM и сите научно популарни видови като Discovery и National Geographic . Странски имаме руски , френски , шпански , немски , турски , румански , грачки , италиански , срабски , дори арменски и преди имахме португалска и полска телевизиjа . Разбира се и Евроспорт , Евроспорт 2 , CNN , Euronews кои са световно известни. Най- популарни детски са Cartoon , Jetix , Walt Disney chanel , Super 7 . Мислим да е това основно , но ако се присетам нещо ке пиша.
Вратете се на почетокот Go down
Ana-Marija
Модератор
Модератор
Ana-Marija


Female Zodiac : Virgo Број на мислења : 1477
Birthday : 1993-09-21
Age : 30
Location : Canada
Registration date : 2008-09-08

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeВто Окт 27, 2009 2:35 am

А вие кои македонски телевизии ги имате?
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeВто Окт 27, 2009 3:50 am

Интересно прашање, Бугарска телевизиjа 606675 очекувам одговор Бугарска телевизиjа 409660
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
dido1302
Нов Член
Нов Член
dido1302


Број на мислења : 20
Registration date : 2009-10-25

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeВто Окт 27, 2009 2:57 pm

Ами ако ви отговорам сигурно нема да сака никой да пише повеке во тая тема. Ке бида искрен на сателит не знам дали има македонски телевизии , но на кабел нема. Може би тарсене си создава предлагане , а най- вероватно е да нема интерес от бугарска кам македонска телевизиjа. Помня , че по време на музичкиот фестивал во Охрид мислам балканика и фен предаваха преко от Сител. Разбирам дека вие ке кежете - защо да се интересуваме от бугарска телевизиjа като они не се интересуват от наша и ке бидете прави. Все пак требва да се помисли доколко поголеми земи пускат канали от соседни по-малки. Я не знам дали има во Сърбия например македонски канали. Причина е може би това че и вие за нас мислите както ние за вас - хора кои не ни уважават и почитуват и защо да им гледам тлевизиjа. Точно заради това се надевам дека интернет като глобален феномен може да стопли отношения и релации между соседи со близок манталитет и историjа спремо соседи кои не са добри ни со вас ни со нас. Факт е дека на Балкан нема много добри соседи и секи си фали свое и мрази чуждо. Просто таков ни е манталитет всеки сака да биде отгоре и други под него. Лично я като човек кои мисли за будеще не сакам да делам луге на народности за мен луге са или добри или не. Но никой не може да избега от народа си и каков е роден такав ке си умре па затоа мислим да е грешно ние да казваме мани ги тия македонци , а и вие да казвате обидно бегай татарин например. Аз веке имам линк кам Зулу и там гледам македонски телевизии. Па ако вие имате интерес и сакате бугарски телевизии во Македониjа да покажете дека не сте забравили че и ние существуваме на Балкан и ние ке започнем да тарсим македонски. Така мислам аз ако некой не е согласен го разбирам. Ако не сакате да пишете во тая тема повеке согласен сум защо се поставям на ваше место. Има и еден друг проблем мислим ваши медии са на принцип или лошо или нищо за Бугариjа и кога слушате си казвате теа много лоши и пропаднали защо да хода на екскурзиjа во Бугариjа или да гледам телевизиjа на теа пропаднали и така луге знаят много малко за соседи на изток , а па со Сърбия например заради Югославиjа се сакате много. Тоа може да се промени само кам подобро и бугари да харесват македонци и македонци бугари. Но затоа треба да се избега от предразсудоци и да се помисли дека историjа и идентитет са важни за сека даржава , но не требва да са водещи теми во односи. За сожаление не знам дали скоро ке се променат за по- добро односи , но се надевам дека например европска униjа ке заличи теа ненужни конфликти.
Вратете се на почетокот Go down
dido1302
Нов Член
Нов Член
dido1302


Број на мислења : 20
Registration date : 2009-10-25

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeВто Окт 27, 2009 3:29 pm

Много интересно е дека во Македониjа има огромен интерес кам срабски продукции а кам бугарски нема никакав. Ако гледате повеке ке се уверите дека ние не сме толку различни од вас и толку неприятни колку може би мислите. Ето например каде е логика да имате учестници во срапски сървайвър а да немате кандидати за бугарски. Секаш е срамно да си македонец во Бугариjа , а во Србиjа е нещо нормално. Факт е дека не знам македонски не сам учил никаде и не знам да се преподава но се разбирам со вас. Това мислим да значи дека е jазик не е от таква голема разлика и македонци могат да се включат успешно во секи добар бугарски проект. Тука не говорим за приобщаване кам бугарска нация. Тука живеат многу етноси мужду кои и евреи и арменци много от кои са в елитот на нациjата. Имаме много други чужди етноси кои се чавствуват добре во Бугариjа защо бугари добре се однесуваме и разбираме с тех . Понекога сме дори прекалено добри и толерантни кам некои от тех като роми и турци кои вече ни се качват на главата. Това значи дека ке се разбираме добро и с вас и затоа се надевам на соработка. Ето например последниот сезон на Idol се получи добре с македонските пеjачи. Они видоха дека бугари не са по- различни от тех и се волнуват от слични работи както и наши видеха какви талентирани и хубави луге има во Македониjа. Така се менят представи и се подобруват односи , а кога не сакате да имате нищо общо с нас и ние со вас нема да се получи нищо добро и се така ке си останем като скарани соседи. Я искрено се надевам на повеке наши емисии с македонци и соответно ваши со бугари. А пак казвам гледам емисии като сървайвър например и срапски и бугарски и смело кажувам дека ке ви допадне наш кой во никаков случай не е по- лош от срапски . Това зависи само от нас дали ке имате некакав интерес кам наше и ние кам ваше.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeВто Окт 27, 2009 3:56 pm

Има кај нас интерес за нивните телевизии, но исто така и кај нив има интерес за нашите телевизии, значи се интересираат, знаат за нив, ги познаваат нашите телевизии и можат да ги гледаат на сателит, а и на кабелска, што не е случај и за кај вас
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
dido1302
Нов Член
Нов Член
dido1302


Број на мислења : 20
Registration date : 2009-10-25

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeВто Окт 27, 2009 4:39 pm

Е па затоа мислим ако има поголем интерес за бугарска теливизиjа каj вас и нашиве ке се заинтересират повеке от македонска , а сегае се едно ние не се познаваме. И затоа се надевам да се промени оваа политика на незаинтересираност.
Вратете се на почетокот Go down
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitimeВто Окт 27, 2009 5:04 pm

А што имате вие толку посебно за да се заинтересираме ние? Бугарска телевизиjа 353532
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Sponsored content





Бугарска телевизиjа Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бугарска телевизиjа   Бугарска телевизиjа I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Бугарска телевизиjа
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Забава :: Оф Топик-
Отиди до: