Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeXICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996

Go down 
4 posters
АвторПорака
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 Empty
ПишувањеПредмет: XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996   XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 I_icon_minitimeСаб Окт 24, 2009 8:54 pm


XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 XicaDaSilvabanner

Новела која ја разбранува бразилската јавност и постигна енормна гледаност не само во Бразил туку и насекаде низ светот. Од сценаристот на Земја на Надеж и Сродна Душа, Walcyr Carrasco, ова е приказна за забранетата љубов, робството и политичката моќ во XVII и XVIII век. Таис Араужо (Бојата на Гревот) која во новелата ја игра главната улога, имала само 17 години кога ја играла робинката Шика.

РОБИНКАТА ШИКА - XICA DE SILVA
Период на прикажување: 17 септември 1996 - 11 август 1997
Број на епизоди: 231


Повеќе од 6 милиони, мажи, жени и деца бегаат од родната Африка во Бразил, во потрага по подобра иднина, несвесни дека во ветената земја нивните животи ќе припаднат во туѓа сопственост, а тие истите ќе станат робови кои со пари ќе мораат да си ја откупат својата слобода.
Во таа агонија, помеѓу робовладетелството и кастите, една млада жена со црна кожа ќе ја промени судбината на жените од својата раса.
Во сопственост на моќниот гувернер, кој управува со рудникот за дијамнти, младата Шика заедно со својата мајка ќе биде продадена на сопственикот на еден бордел во градот. Користејки ја својата неодолива убавина, со желба за одмазда, поради теророт и малтретирањата кои ги доживела, Шика го користи својот додворувач Килоа кој ќе го натера да го убие гувернерот и да ги украде сите негови дијаманти со кој располага.
Меѓутоа, планот нема да се покаже како успешен и робинката повторно ќе се најде на пазарот за робови, каде што овој пат ќе ја откупи генералот Томас Кабрел.
Во раскошната палата на генералот, Шика ќе го запознае младиот Жоао Фернандез, вереникот на ќерката на генералот, кокетната и размазена Виолета. Маѓепсан од убавината на Шика, Жоао ќе ја научи младата девојка да чита и пишува при што ќе се заљуби во неа, а таа љубов ќе го соочи со горчината на Виолета и бесот на нејзиниот татко. Единствен начин да биде со својата љубена е да ја купи истата како робинка. Тука започнува незаборавната романса и борбата помеѓу кастите и времето.


Улоги: Taís Araújo ( Xica da Silva ), Victor Wagner (Contratador João Fernandes de Oliveira), Carlos Alberto ( Sargento Thomaz Cabral ), Giovanna Antonelli( Elvira ), Dalton Vigh ( Inquisidor Expedito) и др.
Вратете се на почетокот Go down
Beauty
Супер Модератор
Супер Модератор
avatar


Број на мислења : 11114
Location : Скопје
Registration date : 2008-08-12

XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 Empty
ПишувањеПредмет: Re: XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996   XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 I_icon_minitimeСаб Окт 24, 2009 11:04 pm

Одлична содржина. Требаше и ова да оди кај нас XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 24632 Одело некаде на Балканот?
Прв пат слушам за продукцијава. Содржината е преинтересна, којзнае колкав хит би била серијава кај нас да се давала меѓу првите. Оваа Таис е главната од Бојата на гревот?
Вратете се на почетокот Go down
LucasScott
Модератор
Модератор
LucasScott


Male Број на мислења : 4543
Location : Nahuatzen
Registration date : 2008-08-13

XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 Empty
ПишувањеПредмет: Re: XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996   XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 12:31 am

Mислам дека серијава не се давала на Балканот.
да,Таис е Прета (главната) од Da Cor do Pecado.

Ја си ги симнав првите 5 епизоди, бидејки ме фасцинира содржината. Ќе оставам коментар секако кога ќе ги погледнам.
Вратете се на почетокот Go down
Игор
Топ постер
Топ постер
Игор


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 1371
Birthday : 1989-11-07
Age : 34
Registration date : 2008-03-05

XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 Empty
ПишувањеПредмет: Re: XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996   XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 3:04 am

Откога сакам да ја гледам серијава... Бум во Бразил, претпоставувам дека е одлична, но не верувам дека некогаш ќе имам прилика да ја гледам на тв.

Треба Бразилциве да почнат да вадат ДВД-а од сериите.
Вратете се на почетокот Go down
Chris
Администратор
Администратор
Chris


Male Zodiac : Leo Број на мислења : 13381
Birthday : 1989-07-29
Age : 34
Location : Скопје
Registration date : 2008-02-13

XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 Empty
ПишувањеПредмет: Re: XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996   XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 I_icon_minitimeНед Окт 25, 2009 3:14 am

Кога ке гледам јас нова бразилска серија пак XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 982513
Вратете се на почетокот Go down
http://forum.tvpaket.com.mk
Sponsored content





XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 Empty
ПишувањеПредмет: Re: XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996   XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996 I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
XICA DA SILVA, Rede Manchete|1996
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» BELISSIMA ,Rede Globo|2005/6
» O PROFETA, Rede Globo|2006/7
» PARAISO, Rede Globo|2009
» TROPICALIENTE, Rede Globo|1994
» O REI DO GADO, Rede Globo|1996

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Теленовели :: Теленовели од Бразил-
Отиди до: