Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeДејли телеграф: БИХ ќе му го одземе "почесниот пасош" на Боно Facebo10Latest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Дејли телеграф: БИХ ќе му го одземе "почесниот пасош" на Боно

Go down 
АвторПорака
Losteech
Модератор
Модератор
Losteech


Male Zodiac : Scorpio Број на мислења : 2191
Birthday : 1993-11-05
Age : 30
Location : Скопје
Registration date : 2008-12-21

Дејли телеграф: БИХ ќе му го одземе "почесниот пасош" на Боно Empty
20090820
ПишувањеДејли телеграф: БИХ ќе му го одземе "почесниот пасош" на Боно

Владата на Босна и Херцеговина би можела да му го одземе почесното државјанство и почесниот пасош на пејачот на групата У2 Боно, пишува „Дејли Телеграф".
Дејли телеграф: БИХ ќе му го одземе "почесниот пасош" на Боно 220px-Bono_at_the_2009_Tribeca_Film_Festival
Пред десетина години Боно, познат и по своите политички активности, во Сараево доби државјанство и пасош на почесна основа, како благодарност од тогашниот претседател на БиХ Алија Изетбеговик за поддршката што славниот пејач и ја даваше на оваа поранешна југословенска република во текот на деведесетите години од 20 век и војните на тлото на поранешна СФРЈ, пренесува дописникот на МИА од Лондон.

Весникот открива дека сараевските власти сега се подготвуваат да ја преиспитаат целата одлука на Боно да му се даде почесно државјснство и исто таков пасош, откако пејачот ја критикувал владата на БиХ за време на својот концерт во Загреб.

Во законот на БиХ не се предвидени почесни државјанства и пасош, што би се давале за посебни заслуги, па тамошниот министер за цивилни прашања Средоје Новиќ за „Дејли телеграф" рекол дека доколку се утврди постоење на неправилност во процедурата, или доколку пасошот на Боно му бил издаден „незаконски", сега ќе му биде одземен.

Типична балканска реакција...секогаш сакаат да слушаат пофалби, а никогаш поплаки. Затоа Балканот е се’ уште црна дупка на планетата.
Вратете се на почетокот Go down
http://lostmk.net
Share this post on: reddit

Дејли телеграф: БИХ ќе му го одземе "почесниот пасош" на Боно :: Comments

No Comment.
 

Дејли телеграф: БИХ ќе му го одземе "почесниот пасош" на Боно

Вратете се на почетокот 

Страна 1 of 1

 Similar topics

-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Забава :: АРХИВА :: Портал новости-
Отиди до: